TRABİS faaliyete geçti: com.tr alan adları için belgesiz kayıt dönemi başladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bugüne kadar "com.tr", "net.tr" ve "org.tr" üzere Tr uzantılı adları Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi Süreç Daire Başkanlığı tarafından ...

Bugüne kadar “com.tr”, “net.tr” ve “org.tr” üzere Tr uzantılı adları Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi Süreç Daire Başkanlığı tarafından işletiliyordu. Tr uzantılı alan isimlerinin kayıt ve idare yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’na (BTK) devredildi. BTK’ye bağlı TRABİS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) platformu bugün prestijiyle faaliyete geçti. Platforma trabis.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TRABİS’in faaliyete geçmesiyle birlikte, daha evvel evrak ibraz edilerek alınan “com.tr”, “org.tr”, “net.tr” uzantılı alan isimleri artık “ilk gelen birinci alır” prensibine nazaran evraksız olarak alınabiliyor. BTK’nin Kayıt Kuruluşları listesindeki hizmet sağlayıcılardan belgesiz olarak “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “web.tr”, “gen.tr”, “tel.tr”, “name.tr”, “biz.tr”, “tv.tr”, “info.tr”, “bbs.tr” uzantılı alan adları satın alabilirsiniz. “av.tr”,”bel.tr”, “dr.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “k12.tr”, “kep.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” uzantılı alan isimleri için doküman zaruriliği devam edecek.

Çin’in önde gelen üniversitesi hacklendi: Kıymetli bilgiler çalındı!

2 sa. evvel eklendi

Hali hazırda TR uzantılı alan ismine sahipseniz ve BTK’nin Kayıt Kuruluşları listesindeki firmalardan birinden hizmet alıyorsanız alan ismini kullanmaya devam etmek için ek süreç yapmanıza gerek yok. Hizmet aldığınız firma, belirtilen listede bulunmuyorsa alan isminiz TRABİS-KK’ya aktarıldı. Alan isminizle ilgili süreçleri TRABİS-KK platformu üzerinden yapabilirsiniz.

Uyuşmazlık Tahlil Merkezi kuruldu

Tr alan ismiyle ilgili uyuşmazlıklar için BTK bünyesinde Uyuşmazlık Tahlil Merkezi kuruldu. Tr alan isimlerinde isim, marka, ticaret unvanı, işletme ismi üzere isimlerin müsaadesiz kullanılması, isimlerde benzerlik olması, yetkisiz isim kullanımı yahut berbat niyetle alan ismi alınması üzere durumlarda Uyuşmazlık Tahlil Merkezi tarafından müdahale edilebilecek. Uyuşmazlık Tahlil Merkezi sayesinde uyuşmazlıkların uzman bireylerce süratli formda ve mahkeme süreçlerine kıyasla daha az maliyetli formda tahlile kavuşması sağlanacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.