YouTube’dan kullanıcıları çıldırtan karar! Arka arkaya 5 reklam

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dünyanın en büyük içerik platformlarından birisi olan YouTube, son yıllarda yakaladığı muvaffakiyetle adeta öbür bir dünyaya evirildi ...

Dünyanın en büyük içerik platformlarından birisi olan YouTube, son yıllarda yakaladığı muvaffakiyetle adeta öbür bir dünyaya evirildi. İçerik üreticileri için büyük bir gelir kapısı olan platform, çıkarını da katlayarak büyüttü. Lakin şirket, son periyotta kullanıcılarını fiyatlı abonelik hizmetine yönlendirmek için birtakım tatsız yollara başvuruyor.

YouTube Premium abonesi olmayanlar, görüntü başında 5 reklam izleyecek

Birçok içerik platformu üzere YouTube da fiyatlı abonelik sistemine yönelik yatırımlarını arttırıyor. Fiyatsız katmanda da hizmet veren platform, uyguladığı caydırıcı siyasetlerle kullanıcılarına adeta YouTube Premium abonesi olun iletisi veriyor.

YouTube, Premium olmayan aboneliklerinde birinci olarak 5 saniyeyi geçmeyen 1 reklam kullanıyordu. Fakat gelinen son durumda platform, 10 saniyeleri geçen 2 reklam koyabiliyor. Gelen haberlere nazaran şirket, artık işin boyutunu daha da arttırıyor. Platform, fiyatsız abonelik hizmeti alan kullanıcılarına art geriye 5 reklam göstermek için gerekli test çalışmalarına başladı.

YouTube’un bu siyaseti, beklenildiği üzere fiyatsız kullanıcılarından büyük reaksiyon topladı. Art geriye atlanamayan 5 reklam yayınlanmasına reaksiyonlar çoğalırken Team YouTube Twitter üzerinden hususa ait bir açıklama yayınladı ve değişen bir şeyin olmadığını ima etti.

Team YouTube hesabının açıklamasına nazaran olağan sistemde YouTube reklamları 5 ile 30 saniyeler ortası değişkenlik gösteriyor. Art geriye 5 reklam siyasetinde da her bir reklamın uzunluğu 6 saniye olacak. Böylece kullanıcının reklam kısmında harcadığı mühlet tıpkı kalacak. Elbette bu açıklama fiyatsız kullanıcıları tatmin etmedi. Şimdilik birtakım kullanıcılar üzerinde test edilen özelliğin kısa müddet içinde tüm sürümlerde olması bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.