ARM sunuculara yönelik yeni Neoverse platformunu duyurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ARM Neoverse konseptini daha çok Nvidia Grace sunucu işlemcilerinde duyuyor olsak da firmanın 2019 yılından bu yana çalışmaları mevcut. Bu ...

ARM Neoverse konseptini daha çok Nvidia Grace sunucu işlemcilerinde duyuyor olsak da firmanın 2019 yılından bu yana çalışmaları mevcut. Bu yıl Neoverse mimarisi ikinci jenerasyona terfi etti.

ARM Neoverse nedir?

ARM Neoverse firmanın yüksek performanslı bilgisayarlara ve sunuculara yönelik olarak hazırladığı yeni bir mimari. Bu mimaride performans odaklı V serisi, verimlilik odaklı E serisi ve ikisini birleştiren N serisi yer alıyor.

Gigabyte MP72-HB0 anakart dahili ARM işlemci ile geliyor

1 ay evvel eklendi

2019 yılında Neoverse N1 platformu DDR4 ve PCIe Gen4 takviyesi ile kullanıma sunulmuştu. Birebir yıl Neoverse E1 platformu alana çıkarken 2020 yılında da DDR5 ve PCIe Gen5 takviyesi ile Neoverse V1 platformu sahne aldı.

Gelen talepler doğrultusunda ARM da Neoverse mimarisini daha âlâ hale getiriyor. ARM v9 temelinde şekillenen 3 yeni Neoverse çekirdeği hazırlandı. Nvidia Grace işlemcilerinin de temel aldığı Neoverse V2 platformu DDR5, PCIe Gen5 ve CXL 2.0 iç temas standartlarına takviye ile geliyor. Tıpkı dayanakları sunan Neoverse N2 ise daha fazla verimliliğe odaklanıyor. Neoverse E2 platformu ise Cortex-A510 çekirdekleri ile maliyeti düşünen sunucuları hedefliyor. Nvidia dışında HP, Red Çizgi, SAP HANA üzere pek çok şirket Neoverse mimarisine geçiş yaptı.

Önümüzdeki yıl ise yeniden her üç platformun da yeni jenerasyon çekirdeklere kavuştuğunu göreceğiz. Muhtemelen yeni jenerasyon ARM mimarisi hem taşınabilir platformlara, hem dizüstü platformlara hem de sunucu platformlarına hayat verecek.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.