Çin, 2028’de nükleer füzyonla sınırsız temiz enerjiye ulaşmayı hedefliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ülkelerin güç muhtaçlığı daima olarak artmaya devam ediyor. Pek çok ülke kendi füzyon güç tahlillerinde çalışmalar yürütürken bu alanda en ...

Ülkelerin güç muhtaçlığı daima olarak artmaya devam ediyor. Pek çok ülke kendi füzyon güç tahlillerinde çalışmalar yürütürken bu alanda en somut adımın Çin’den geleceği aktarılıyor. O denli ki Çin’in 6 yıl içinde nükleer füzyon sayesinde sınırsın pak güce ulaşacağı kestirim ediliyor.

Çin Mühendislik Fiziği Akademisi’nden Profesör Peng Xianjue’ye nazaran, Çin’in Siçuan eyaletindeki Çengdu’da atımlı güç santralinin inşası onaylanmış durumda. Alanındaki en büyük santral olarak nitelendirilen tesis sayesinde sınırsız pak gücün üretimi gerçekleştirilecek. Lakin ilerlenmesi gereken daha uzun bir yol var üzere duruyor. Çünkü olması gereken yansımanın sürdürülebilirliği noktasında aşılması gereken bariyerler bulunuyor.

Dünya’yı felakete sürükleyecek dört tehlike açıklandı

2 gün evvel eklendi

Halihazırda Çinli bilim insanlarının elde ettiği en uygun sonuç, 70 milyon santigrat dereceden daha biraz daha soğuk ortamda 17 dakika civarında gerçekleşen tepki. Öte yandan Profesör Peng ise, Çin’in nükleer silah bilimleri alanında önde gelen bir isim ve ülkenin en gelişmiş nükleer savaş başlıklarının kimilerinde kendi imzası bulunuyor.

Nükleer füzyon gelecekte mümkün olabilir

Çin’de kurulacak santralde Z-pinch (Zeta Pinch) makinesi kullanılacak. Z-pinch, füzyon gücü araştırmalarında temelinde bir çeşit plazma hapsetme sistemi olarak açıklanabilir. Sistem içerisinde elektrik akımıyla birlikte sıkıştırılan plazmadan güçlü bir manyetik alan oluşturulması sağlanıyor. Aslında bu sistemin termonükleer bombanın füzyon sürecini büyük elektrik atımlarıyla taklit ettiğini tabir etsek yanlış olmayız.

Süreç, plazmanın çökmesine neden olan bozulmalardan ötürü, öncelikle atom temelli silahları oluşturmak için kullanıldı. Lakin son vakitlerde nükleer füzyon gücüne giden potansiyel bir yol olduğuna inanılmaya başlandı. Hasebiyle bu tekniği kullanan tam ölçekli bir nükleer füzyon tesisinde, plazmayı stabilize etmek için kesintili eksenel akış üzere yaklaşımlarla sınırsız gücün mümkün olabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte, Profesör Peng’e nazaran, yeni tesisin füzyon süreci, evvel parçacıkları uranyuma sokmak için kullanılacak. Akabinde ise elde edilen güç bir fisyon reaktörünü besleyecek ve gerekli üretim gerçekleştirilecek.

Nükleer füzyon gücü ve zorlukları

Nükleer füzyon, güç kaynakları ortasındaki en değerli olanıdır diyebiliriz. Çünkü temelinde Güneş gibi yıldızların doğal sürecini yapay olarak taklit etmeyi hedefliyor. Yani, hidrojen atomlarının çarpıştırılarak helyum atomlarına dönüştürülmesi ve bu sayede büyük ölçüde güç elde edilmesi hedefleniyor.

Nükleer füzyon sonucunda rastgele bir sera gazı açığa çıkmadığı için temelinde alternatif bir yenilenebilir enerji olduğunu belirtmek gerekir. Fakat bu kadar güçlü bir enerjiyi kullanmanın zorlukları da oldukça fazla. Füzyon sürecinin gerçekleşmesi için gereken son derece ağır ve özel şartların Dünya üzerinde taklit edilmesi epey güç. Birebir halde yakıtın Güneş’te olduğu üzere çok yüksek sıcaklıklarda ve uzun vadeli formda ısıtılması gerekiyor. Ek olarak tepki sırasında açığa çıkan nötronlar nedeniyle reaktör odalarının vakitle bozulma tehlikesi de bulunuyor. Tüm bu zorluklara karşın gelecek yıllarda nükleer füzyonun hayatımızın birer modülü olması bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.