IMEI uzatma bitti! Yurt dışı iPhone’lar için yolun sonu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. Bu nedenle yurt dışı ...

Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. Bu nedenle yurt dışı iPhone’lara uzun mühlet ilgi gösterilmedi, lakin son periyotta yurt dışı iPhone satışlarında patlama yaşandı. Dün itibariyle ise IMEI uzatma krizi ortaya çıktı.

Bu telefonlar nasıl kullanılıyor? Daha doğrusu nasıl kullanılabiliyordu? BTK Kullanım Müddeti Uzatma sayfasının e-Devlet’ten kaldırılması sonrasında telefon piyasasında büyük bir karışıklık çıktı.

IMEI kayıtsız iPhone formülü: 120 + 120 + 120

Sahibinden ve Letgo başta olmak üzere ülkemizdeki satış platformlarında çift SIM kart girişine sahip olan iPhone’ların kapalı kutulu bir formda, ülkemizdeki resmi fiyata kıyasla çok uygun bir fiyata satıldığını görüyoruz. İşte süreksiz IMEI kaydı tam olarak bu noktada devreye giriyordu;

Her SIM kart yuvasının başka bir IMEI numarası bulunduğu için bir telefonu kutusundan çıkardığınızda 120 gün boyunca kullanabiliyorsunuz. 120 gün dolduğunda IMEI mühleti dolduğu ve kayıt yaptırmadığınız için “Servis Yok” uyarısı ile karşılaşıyorsunuz.

Kullanıma devam etmek için tek yapmanız gereken SIM kartı yuvasından çıkararak çabucak ardında yer alan ikinci girişe takmak. Böylelikle ikinci IMEI devreye girdi.

Bu formda 120 gün + 120 gün = 240 gün boyunca telefonu problemsizce kullandık. Her iki SIM’in müddeti bitti, artık ne yapacağız? Karşımıza üç farklı seçenek çıkıyor;

  • Pasaport kaydı yaptırarak yasal olarak devam etmek
  • Yıl başına kadar beklemek
  • Geçici IMEI kaydı yaptırmak

Popüler formül: Süreksiz IMEI kaydı yaptırmak – IMEI uzatma

Haberimizin konusu olan süreksiz kayıt ile başlayalım. Pandemi periyodunda turistler ülke içerisinde kaldığı ve 120 günlük müddetleri dolduğu için mağduriyet yaşanmaması ismine IMEI mühleti uzatma hakkı tanındı. Bu kapsamda ülkeye giriş yapan birisi 120 günlük müddeti 2 ay daha uzatabiliyordu.

Bu süreç ülkemizde ticarete döküldü ve binlerce kişi IMEI müddeti uzatma hizmeti vermeye başladı. Üstelik 4 aylık kayıt uzatma sürecinin bedeli 100 – 150 TL üzere epey düşük düzeylerde.

Sosyal medyada yahut telefoncuda 6 ay / 1 yıl mühlet uzatma gördüm, nasıl oluyor?

Böyle bir şey direkt mümkün değil. Sizden 1 yıllık fiyat alınıyor ve 2 ayda bir daima olarak IMEI uzatma başvurusu yapılıyor. Bir pasaport için IMEI sonu bulunmuyordu ve bu nedenle kaideler karşılayan bir kişinin pasaportu ile çok fazla sayıda telefonun IMEI müddeti kolaylıkla uzatılabiliyordu.

“14 Eylül 2022 itibariyle bu süreç için kullanılan BTK Kullanım Müddeti Uzatma müracaat sayfası e-Devlet’ten kaldırıldı. Böylelikle başta belirttiğimiz 120 + 120 + 120 formülü devre dışı kaldı.”

Yani iPhone sahiplerinin yılda yalnızca 100 – 150 TL vererek Türkiye’ye kıyasla çok uygun fiyata satın aldıkları iPhone’ları kullanması mümkündü. Lakin belirttiğimiz üzere bu yolun fişi çekilmiş oldu.

İkinci formül: Pasaportun yoksa yıl başını bekle!

Yukarıdaki usule güvenerek telefon aldınız, imei uzatma süreci de yapılmadı. 120 + 120’yi doldurmanız halinde, IMEI kayıt hakkı kazanmak için yurt dışına giriş çıkış yapma ihtimaliniz de yoksa yıl başını beklemeniz gerekiyor. Pekala neden?

BTK’nın tanımlamış olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli. Yıl başında kullanım hakkınız sıfırlanıyor ve telefonunuz geri açılıyor. Böylelikle 120 + 120 halinde devam edebiliyorsunuz.

Bunu daha yeterli anlatmak için bir örnek ile açıklayalım;

1 Eylül 2022 tarihinde yurt dışı bir iPhone’a birinci kere SIM kart taktınız. Bu telefonu Ağustos 2023’e kadar kullanabilirsiniz.

  • Eylül 2022’de faal ettiniz, 120 günlük kullanım hakkı dolmadan yıl başı geldi. Yıl başı sonrası 120 gün birinci SIM, 120 gün ikinci SIM toplamda neredeyse 1 yıl problemsizce kullanmış oldunuz.

Üçüncü formül: Resmi olarak pasaport kaydı yaptırmak

Yurt dışından getirilen bir telefonu / iPhone’u kullanmak için en yanlışsız sistem pasaport kaydı yaptırmak. Son 1 yılda yurt dışına girip çıktıysanız, 2022 itibariyle 2700 TL kayıt fiyatı ödeyerek telefonunuzu kayıt edebilirsiniz. Pekala neden beşerler bu prosedüre ilgi göstermiyor? Tek sorun pasaport mu? HAYIR!

  • 3 yıl boyunca yalnızca 1 telefonu kayıt ettirebiliyorsunuz
  • 3 yıl boyunca telefonu sizden diğeri kullanamıyor

Telefonu nasıl diğeri kullanamıyor? BTK’nın internet sitesinde şu formda açıklanıyor;

Yurt dışından yeni geldim fakat beraberimde aygıt getirmedim. Pasaport kayıt hakkımı fiyatsız yahut fiyatlı olarak bir diğerine verebilir miyim?

  • Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine nazaran bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 aygıt getirebilmektedir. Bu düzenleme çerçevesinde aygıt kaydı yapılan aygıtın, yalnızca kayıt yaptıran pasaport sahibinin TC. Kimlik Numarasına kayıtlı GSM çizgileriyle kullanabileceğinden kayıt hakkının bir diğerine devredilmesi mümkün olmamaktadır.

Yani pasaport sahibi ile sınır sahibinin tıpkı olması gerekiyor. Örneğin: Mehmet Ali Ertunç’un ismine kayıtlı bir iPhone’a, Eyyüp Ertunç’un sınırı takıldığında çalışmıyor. Bu hududun kalkması için 3 yıl beklemek gerekiyor.

Sonuç olarak: Birtakım kaynaklar IMEI mühleti uzatma sayfasının, toplumsal konut müracaatları nedeniyle çalışmadığını argüman etse de, alakası yok. Sayfa 404 uyarısı veriyor, yani büsbütün yayından kaldırılmış.

Yurt dışı iPhone kullanmak için tek seçenek;

Kıbrıs başta olmak üzere ulaşımı kolay olan bir ülkeye giriş çıkış yaparak, telefonu resmi olarak kaydettirmek. Bu ortada pasaport koşul değil, kimlikle giriş çıkış yapılabilen ülkelerde de meselesiz bir formda bu süreci yapabiliyorsunuz.

– IMEI uzatma devrinin bitmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yurt dışı iPhone’lar herkesin elinde mi kalacak? Yorumlarınızı bekliyoruz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.