iOS 16 pil tüketimi nasıl? iOS 16 yüklü iPhone’lar pil testinde

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
iPhone pil tüketimi nasıl, şarj nasıl gidiyor? Her yeni iOS sürümü yayınlandığında gelen klasik sorulardan. Pekala, yeni yayınlanan iOS 16 ...

iPhone pil tüketimi nasıl, şarj nasıl gidiyor? Her yeni iOS sürümü yayınlandığında gelen klasik sorulardan. Pekala, yeni yayınlanan iOS 16’nın pil tüketimi nasıl? Yeni yayınlanan görüntü, iOS 16 yüklü çeşitli iPhone’ların pil ömrü performansını ortaya koyuyor.

iOS 16’ya geçme daha süratli oldu: İşte iOS 16 benimsenme oranı

5 sa. evvel eklendi

Apple, iOS 16 güncellemesini 12 Eylül’de yayınladı. iPhone 6s ve 7 modelleri iOS 15.7 sürümünde kalırken, daha yeni modeller için iOS 16’ya yükseltme seçeneği mevcut. iOS 16 final sürümü, sekiz beta sürümün akabinde yayınlandı. iOS 16, kilit ekranı özelleştirme, pil yüzdesi gösterme başta olmak üzere birkaç yenilikle geldiğinden kullanıcıların ilgisini çekti. iOS 16’ya çabucak geçen kullanıcılar olduğu üzere yeni iOS’in pil tüketimini görmeden geçmek istemeyen kullanıcılar da var. Bir YouTuber, iOS 16 pil performansını merak eden kullanıcılar için test görüntüsü paylaştı.

iOS 16 pil ömrü testi görüntüsünde, iPhone 8, iPhone SE, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri karşılaştırılıyor. Pil ömrü testi için bilinen kıyaslama (benchmark) aracı Geekbench kullanılıyor. Tüm iPhone’lar %100 şarj ediliyor ve %25 ekran parlaklığında çalışacak formda ayarlanıyor. Ayrıyeten otomatik parlaklık ayarı kapalı.

iOS 16 pil performansı nasıl?

iPhone 8, 2 saat sonra kendini düşük güç moduna alırken, iPhone SE (2020) düşük güç moduna girmeden 3 saat dayanabildi. Birinci kapanan model, iPhone 8 oldu. iOS 16 yüklü iPhone 8’in pili sırf 3 saat dayanabildi. iPhone SE’nin şarjı 4 saat dayanabildi. En çok tercih edilen modeller ortasında olan iPhone 11’in düşük güç moduna geçmesine 4 saat 40 dakika sürdü. iPhone 12, 7 saat sonunda büsbütün kapanırken, iPhone 13, 9 saat sonunda kapandı.

iPhone’ların pil sıhhatini da belirtmekte yarar var. iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13’ün pil sıhhati %100 iken, şarjı birinci biten iPhone 8’in pil sıhhati %97, iPhone SE’nin %86, iPhone XR’ın %92.

iOS 16 güncellemesinin iPhone 8 dışındaki modellerde pil ömrünü iyileştirdiği görülüyor. iOS 16’ya geçiş yaptınız mı? iOS 16’ya geçtikten sonra iPhone’un pil ömründen mutlu musunuz? yorum kısmından bizlerle paylaşın.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.