iOS 16’ya geçiş daha hızlı oldu: Rekor indirme halâ iOS 14’te

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
iOS 16, iPhone 8 ve daha yeni modeller için 12 Eylül’de yayınlandı. Mixpanel’in sağladığı bilgilere nazaran, iPhone kullanıcıları iOS 16 ...

iOS 16, iPhone 8 ve daha yeni modeller için 12 Eylül’de yayınlandı. Mixpanel’in sağladığı bilgilere nazaran, iPhone kullanıcıları iOS 16’ya evvelki sürüme kıyasla daha süratli geçiş yaptı.

iOS 16 güncellemesi çıktı! iOS 16 nasıl yüklenir?

2 gün evvel eklendi

iOS 16’ya geçiş süratli oldu

Analiz şirketi Mixpanel tarafından paylaşılan tabloya bakıldığında, iOS 16’nın yayınlandıktan sadece bir gün sonra iPhone’ların %6.7’sine yüklendiği, iOS 15 birinci gün yüklemesinin %6.4 oranında olduğu görülüyor. Birinci gün %9.2 indirme oranıyla iOS 14, halâ en çok ilgi gören iOS sürümü. Üç günlük bilgilere bakıldığında iOS kullanım oranları ortasındaki fark daha da açılıyor; iOS 16 benimsenme oranı %10.4. iOS 15 sürümü %9.6, iOS 14 sürümü de %14.6.

iOS 14, halâ birinci gün en çok indirilen iOS sürümü

iOS 14’ün halâ karar sürmesinin birkaç nedeni var. Örneğin; iOS 14 ile Apple, ana ekranı yenileyerek birinci sefer widget’ları (araç takımlarını) getirdi. iOS 15, FaceTime, iletiler, bildirimler için birkaç yeni özellik ve kullanıcıların telefonu bırakıp yaptıkları işe odaklanmalarını yardımcı olan Odak Modu’nu getirdi. iOS 16, yenilenmiş kilit ekranı ile geliyor. Kilit ekranı görünümünü değiştirme, iPhone kullanıcılarının iOS 16’ya geçmesinde büyük rol oynadı.

Güncel sürüm: iOS 15.7

Apple, kullanıcılara iOS 15.7’de kalma seçeneği de sunuyor. iOS 15 yayınlandıktan sonra dört ay sonra iOS 14’e geri dönüşler kapatılmıştı. iOS 16’da bu mühlet daha da kısaltılabilir. iOS 16’ya geçmeden evvel iki sefer düşünmekte yarar var; Apple, sonrasında imzaları kapattığından evvelki sürüme geri dönme mümkün olmuyor. iOS 15.7, iPhone 6s ve 7 için son güncelleme üzere görünüyor. Yeni iOS 16 güncellemesi, iPhone 8 ve sonra çıkan modeller için indirilebilir.

iOS benimsenme oranlarının Apple’ın resmi dataları olmadığını belirtmekte yarar var. Apple, 31 Mayıs’tan bu yana iOS 15 bilgilerini güncellemediğinden bir müddettir güncellenen iOS’in yükleme sayılarını vermeyebilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.