iPhone 14’ün uydu üzerinden iletişim özelliği diğer ülkelere yayılıyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Geçtiğimiz haftalarda Far Out etkinliğinde tanıtılan iPhone 14 modelleri, ihtilal yaratacak olan uydu üzerinden bağlantı özelliğiyle ...

Geçtiğimiz haftalarda Far Out etkinliğinde tanıtılan iPhone 14 modelleri, ihtilal yaratacak olan uydu üzerinden bağlantı özelliğiyle tanıtılmıştı. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da hizmet veren özellik, öteki ülkelere yayılıyor!

iPhone 14 uydu üzerinden bağlantı özelliği nedir?

Far Out etkinliğinde tanıtılan iPhone 14 ile duyulan bu özellik, hayat kurtarabilecek nitelikte. Uydu üzerinden irtibat özelliği, rastgele bir yerde mahsur kaldığımızda, kaza yaptığımızda, yahut en genelinden başımıza makûs bir şey geldiğinde, uydu üzerinden irtibat kurarak acil durum servislerine bildirim gönderebileceğimiz bir servistir.

Acil yardım SOS özelliğiyle kullanılan bu bağlantı prosedürü, iPhone 14 telefonunuzu aktive ettikten itibaren 2 yıl boyunca fiyatsız biçimde kullanılabilmektedir. Uydu üzerinden acil yardım SOS özelliği, direkt bir uyduya bağlanırken, sırf hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışında kullanılabilmektedir.

Uydu üzerinden bağlantı özelliği öbür ülkelere yayılıyor!

Uydu üzerinden irtibat özelliği şu an sırf ABD ve Kanada’da kullanılabilir durumda. Birçok ülkeden iPhone kullanıcıları, özelliğin ne vakit kendi ülkelerine geleceğini merak ederken Apple, MacPrime’a yaptığı açıklamayla tekrardan gündeme geldi.

Apple, İsviçreli web sitesi MacPrime’a bu yılın sonuna kadar birkaç ülkeye daha uydu üzerinden acil yardım SOS özelliğini duyurmayı planladıklarını, ve gelecek yıl içerisinde de buna devam ederek daha fazla ülkeyi dahil edeceklerini bildirdi.

Özelliğin başka ülkelerde ne vakit başlayacağı tarih tam olarak net değil. Bunlara ilaven Apple’ın hizmeti iki yıl boyunca fiyatsız vermesi, iki yılın sonunda bir fiyata dayalı olacağı fikirlerini güçlendiriyor.

Türkiye’ye gelecek mi?

iPhone 14’ün uydu üzerinden irtibat özelliğinin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği hakkında şimdi bir bilgi mevcut değil. Bundan fazla aslında ABD ve Kanada dışında öteki hangi ülkelere geleceği de bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

iPhone 14 özellikleri

Geçtiğimiz haftalarda Far Out etkinliğinde tanılan iPhone 14, uydu üzerinden irtibat özelliğinin yanı sıra öbür özellikleriyle de dikkati üzerine çekiyor. İşte iPhone 14 özellikleri:

  • İşlemci: Apple A16 Bionic
  • Depolama: 128 / 2566 / 512 GB ve 1 TB dahili hafıza
  • Ekran: 6.1 inç – 460 ppi, 2796 x 1290 piksel, 120 Hz ProMotion, Dynamic Island tasarımı
  • Boyut: 147,5 mm uzunluk, 71.5 mm, 7,85 mm
  • Ağırlık: 206 gram
  • Kamera: 48 Megapiksel ana kamera, f/1.78 diyafram, ikinci jenerasyon optik manzara sabitleme teknolojisi
  • Arka kamera: [email protected](8K), [email protected](4K), [email protected]
  • Ön kamera: 12 Megapiksel, f/1.9 diyafram, 4K 60 FPS görüntü kaydı
  • Ağır çekim modu: Saniyede 120 / 240 kare, 1080p ağır çekim görüntü desteği
  • İşletim sistemi: iOS 16

Pekala, sizce iPhone 14 uydu üzerinden acil durum SOS özelliği Türkiye’ye gelir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.