LG, 6G menzilini üç katına çıkararak rekor kırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
5G teknolojisi bile şimdi tam olarak yaygınlaşmamışken bizleri altıncı nesil taşınabilir bağlantı çağına bir adım daha yakşaştıracak önemli ...

5G teknolojisi bile şimdi tam olarak yaygınlaşmamışken bizleri altıncı nesil taşınabilir bağlantı çağına bir adım daha yakşaştıracak önemli bir gelişme yaşandı. LG Electronics ve Heinrich Hertz Fraunhofer Enstitüsü’nden (HHI) mühendisler, 6G data iletimi için ara rekorunu üç katına çıkarmayı başardı.

5G ve evvelki teknolojiler 100 GHz’in altındaki frekansları kullanırken, 6G bu hudutların ötesine geçerek şu anda kullanılmayan terahertz (THz) spektrumundan faydalanacak. Bu da 5G’den 50 kat daha hızlı data transfer suratları ve ve 5G’nin sırf %10’u kadar gecikme müddeti üzere değerli avantajlar sağlayacak.

Google’dan küçük ekranlı telefon geliyor: Pixel Küçük yolda

4 sa. evvel eklendi

LG ve HHI’dan araştırmacılar 6G teknolojisi üzerinden data iletimi için yeni bir mesafe rekoru kırdı. Grup, 155 ila 175 GHz frekans aralığında açık havada 320 metre aralığa data aktardı. Daha evvel 100 metrelik bir ara üzerinden data iletilmişti. Yapılan son test ile birlikte evvelki rekor üçe katlanmış oldu.

Neden kıymetli?

6G’nin temel dezavantajlarından birinin kısa menzili olduğu göz önüne alındığında 300 metreden daha uzak bir aralığa 6G ağ üzerinden bilgi aktarmayı başarmak son derece etkileyici. Grup bunu başarmak için sinyal yolunun başında ve sonunda amplifikatörler kullandı.

Kaydedilen ilerleme araştırmacıların veri iletim mesafesini yeni bir rekor olan 320 metreye çıkarmalarını sağladı. Daha da kıymetlisi bunun teknik bir dönüm noktasının geçildiğine işaret etmesi. Kentsel alanlarda 6G baz istasyonlarının yaklaşık 250 metre aralıklarla yerleştirilmesi gerekiyor. Dolayısı ile bu aranın aşılması bu cins istasyonların şehirlere kurulmasına yönelik değerli bir adım olarak görülüyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.