Nokia ve MEXT arasında 5G ortaklığı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
5G altyapıları yavaş yavaş aşikâr başlı ülkelerde kullanılma sunulsa da şimdi ticari olarak ülkemizde mevcut değil. Bununla birlikte farklı ...

5G altyapıları yavaş yavaş aşikâr başlı ülkelerde kullanılma sunulsa da şimdi ticari olarak ülkemizde mevcut değil. Bununla birlikte farklı projelerle bilhassa kurumsal tarafta deneme süreçleri yapılıyor.

Nokia ve MEXT ortaklığı

Nokia ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Teknoloji Merkezi (MEXT), Türk sanayi bölümünün dijital dönüşümünü hızlandırmak ve lokal ekosistemin 5G özel kablosuz şebeke üzerinde inovasyon gayeli ortaklaşa çalışmasını sağlamak için iş birliği yaptıklarını duyurdu.

Nokia Türkiye’den metaverse vurgusu

1 ay evvel eklendi

MEXT, Türk sanayi şirketlerini dijital dönüşüm seyahatlerinde desteklemek için İstanbul Ataşehir’de kurulan dünyanın en büyük ve en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik geliştirme merkezi olarak dikkat çekiyor. Son teknolojilerin sergilendiği dijital fabrika, eğitim sınıfları, iş birliği alanı, konferans salonu ve yapay zeka laboratuvarını bünyesinde barındıran 10.000 m2’lik bir alan kullanıyor. Merkez dünya çapında tanınmış 50’den fazla teknoloji sağlayıcısı, üniversite ve kurumu bir ortaya getirerek güçlü bir ekosistem oluşturdu. Nokia da bu ekosistemin bir kesimi.

Nokia, 5G özel kablosuz Dijital Otomasyon Bulutu (Digital Automation Cloud – DAC) tahlilini MEXT Teknoloji Merkezi bünyesinde kuracak ve 10’dan fazla kullanım senaryosunu gerçek üretim ortamında sergileyerek ilerleyen vakitte buna yenilerini ekleyecek. Proje, Türkiye’de ticari olarak mevcut olmasa da 5G teknolojisinin endüstriyel ortamda deneyimlenmesini mümkün kılmayı amaçlıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.