RAM nedir, ne işe yarar? RAM bellek neden önemli?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bilgisayarınız dataları süratli bir biçimde depolayıp onlara erişemezse programlarınız çalışmaz, öbür süreçleriniz yerine getirilmez. RAM, tam bu ...

Bilgisayarınız dataları süratli bir biçimde depolayıp onlara erişemezse programlarınız çalışmaz, öbür süreçleriniz yerine getirilmez. RAM, tam bu noktada devreye girer. Pekala, RAM nedir, ne işe fayda? RAM’in ne manaya geldiğini, neden en kıymetli donanımlardan biri olduğunu anlatıyoruz.

Ram nedir ❓

Ram açılımı; Random Access Memory. Türkçede Rastgele Erişimli Bellek manasına gelir. RAM nedir? diye soracak olursanız, RAM, bilgisayarın temel bileşenlerinden biridir. RAM, bilgisayarınızın süratli bir biçimde alması gereken bilgileri depoladığı geçici bellek yuvasıdır.

Başka bir deyişle RAM, bir bilgi süreç aygıtında işletim sisteminin, programların ve mevcut kullanımdaki bilgilerin işlemci tarafından süratli bir biçimde erişilebilmesi için tutulduğu donanımdır.

RAM nedir sorusuna kısaca bir bilgisayardaki ana bellektir diyebiliriz. Sabit disk şoförü (HDD) ve SSD yahut optik şoför üzere öbür depolama tiplerine kıyasla okuma yazma süreçlerini çok daha süratli bir biçimde gerçekleştirir.

Telefonda RAM nedir 📱

Telefonda RAM nedir? RAM, harika süratli bir depolama cinsidir ve uygulamalarınızın, fotoğraflarınızın, görüntülerinizin, müziklerinizin bulunduğu, telefon ana depolama alanından daha süratlidir. Akıllı telefonunuzun süratli çalışmasını sağlayan en değerli bileşenlerden biridir. Akıllı telefonda RAM’i bir örnekle tanımlamak gerekirse; RAM’i cebiniz, telefonunuzun ana depolama alanını da sırt çantanız olarak düşünebilirsiniz. Cebinizden bir şey çıkarmak, sırt çantanızdan bir şey çıkarmaktan çok daha süratlidir.

Peki, RAM telefonda ne işe fayda? Telefonunuzu açtığınızda ve rastgele bir uygulamayı birinci açtığınızda, telefonunuz, işletim sistemini ve uygulama bilgilerini telefonunuzun daha yavaş olan ana depolama ünitesinden çeker. Akabinde işletim sistemi ve uygulama bilgilerinin büyük bir kısmını telefonunuzun daha suratı RAM’inde depolar. Kullanmakta olduğunuz uygulamayla işiniz bittiğinde, diğer bir uygulamaya geçseniz bile telefonunuz uygulamayı ve uygulama üzerinde yaptığınız her şeyi RAM’de fiyat. Uygulamayı tekrar açtığınızda, telefonunuzun RAM’inde depolandığı için uygulamadan hiç çıkmamışsınız üzere kaldığınız yerden açılır. Öbür bir deyişle, uygulamalar art planda daima çalışma durumundadır.

Telefonunuz dünyanın en süratli çipine (işlemcisine) sahip olabilir lakin RAM olmadan asıl performansını gösteremez.

En yüksek RAM’li telefonlar

 • Asus ROG Phone 6 Pro – 18 GB RAM
 • Asus ROG Phone 5s Pro – 18 GB RAM
 • Asus ROG Phone 5 Ultimate – 18 GB RAM
 • Asus ROG Phone 5 Pro – 16 GB RAM
 • Asus SmartPhone for Snapdragon Insiders – 16 GB RAM
 • Samsung Galaxy Z Fold4 – 12 GB RAM
 • Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – 12 GB RAM
 • Samsung Galaxy Note 10 Plus – 12 GB RAM
 • Samsung Galaxy S20 Ultra 5G – 12 GB RAM
 • Samsug Galaxy Z Fold3 5G – 12 GB RAM
 • Google Pixel Pro 6 – 12 GB RAM
 • Sony Xperia 1 IV – 12 GB RAM
 • Sony Xperia Pro-I – 12 GB RAM
 • Sony Xperia 1 III – 12 GB RAM
 • Xiaomi Mix Fold 2 – 12 GB RAM
 • Xiaomi Mi Mix Fold – 12 GB RAM
 • Lenovo Legion Y90 – 12 GB RAM
 • Lenovo Legion 2 Pro – 12 GB RAM
 • Lenovo Legion Duel 2 – 12 GB RAM
 • Lenovo Legion Duel – 12 GB RAM
 • ZTE nubia Red Magic 7S Pro – 12 GB RAM
 • ZTE nubia Red Magic 6s – 12 GB RAM
 • ZTE nubia Red Magic 6s Pro – 12 GB RAM
 • ZTE nubia Red Magic 6 Pro – 12 GB RAM
 • OnePlus Ace Pro – 12 GB RAM
 • Huawei Mate 50 RS Porsche Design – 12 GB RAM

Bazı kullanıcılar en uygun ekranı, birtakım kullanıcılar da en âlâ kamera sistemini ister. Birçok kullanıcı, pil ömrüne ve performansa paha verir. En üst seviyede çoklu misyon performansı isteyenler de mümkün olduğunca fazla RAM’e sahip telefonları tercih eder. Günümüzde akıllı telefonlar, bilgisayarlardan da yüksek RAM’e sahip. Üstteki listede 12GB, 16GB ve hatta 18GB RAM’li akıllı telefonlar listelenmiştir. Doğal ki yüksek RAM’li telefonlar bunlarla sonlu değil lakin baz modeller dikkate alındığında seçenekler azalıyor. Örneğin; Asus Zenfone 9’un 16GB RAM seçeneği de var lakin daha değerli 256GB depolama alanlı modeli tercih etmezseniz, 8GB RAM’e düşüyorsunuz.

Ram ne işe yarar ❓

RAM nedir? kadar merak edilen bir öbür husus; RAM’in çalışma mantığıRastgele Erişim Belleği anlamına gelen RAM, bilgisayarı kapattığınızda silinen süreksiz bir depolama biçimidir. RAM, yıldırım suratında data erişimi sağlar. Bilgisayarınızda faal olarak çalışan programlar, uygulamalar, süreçler, RAM’dedir.

RAM’in ne olduğunu bir örnek üzerinden açıklayalım. Çalışma masasında çalıştığınız alan masanın üstüdür. Sık kullandığınız her şeyi elinizin altında tuttuğunuz yer burasıdır, çekmeceleri arayarak vakit kaybetmezsiniz. Çok kullanmadığınız ya da saklamak istediğiniz her şey masa çekmecesinde durur. Bilgisayarda RAM, süratli erişmeniz gereken her şeyi sakladığınız masanızın üstü üzeredir. Fazla kullanmadığınız yahut daha sonrası için saklamak istediğiniz bilgiler, aygıtınızda lokal olarak bir sabit diskte yahut bulutta depolanır.

RAM nedir kadar RAM’in misyonu nedir? de çok soruluyor. RAM, anında bilgi depolama ve alma için kullanılır. RAM, bilgileri sabit diskten değerli ölçüde daha hızlı işleyebilir. Bilgisayarın işletim sistemi, makul bir vazifesi gerçekleştirmek için bilgileri sabit diskten RAM’e yükler. İşletim sistemi, bu bilgilerle faal olarak çalışmayı bitirdiğinde, bilgisayar onu tekrar uzun periyodik depolamaya dönüştürür. Örnekle açıklayalım; Word’ü açtığınızda bilgisayarınız programı RAM’ine yükler. Evvelden kaydettiğiniz bir belgeyi açtığınızda, işletim sisteminiz belgeyi sabit diskte bulur ve bilgileri RAM’ine kopyalar. Bilgiler RAM’inize girdikten sonra, RAM, yıldırım suratında olduğundan süreç anlık gerçekleşir. Bir belgeyi kaydettiğinizde bilgiler sabit diske yahut öteki bir depolama birimine kopyalanır. Bir programı kapattığınızda işletim sistemi onu RAM’inden çıkarır; bilgisayarınızın kısa periyodik belleğinde yer açar. Belgeyi kaydetmeyi unutursanız ve elektrikler kesilirse RAM’in hedefi süreksiz depolama olduğundan tüm çalışmanız masraf.

RAM, bilgi süreç aygıtlarına süratli erişim gerektiren rastgele bir misyonda anında veri depolama ve alma ile vazifelidir. RAM, ayrıyeten bilgisayarınızın evvelden erişilen bilgileri daha süratli yüklemesine yardımcı olur. Örnek üzerinden gidelim; Bilgisayarınız birinci açtığınızda rastgele bir programı başlattığınızda yüklenmesi biraz vakit alır. Lakin programı kapatıp tekrar açtığınızda neredeyse anında açılır. Bunun nedeni, programı yüklemek için gereken bilgilerin sabit disk yerine kıymetli ölçüde daha süratli olan RAM’de depolanmasıdır. Kısaca RAM, bilgi süreç aygıtlarına süratli erişim gerektiren rastgele bir vazife için vardır.

RAM çok kıymetli mi ❓

RAM nedir? Rastgele Erişimli Hafıza olarak da bilinen RAM, işlemcinin halihazırda kullanmakta olduğu bilgilerin depolandığı, bilgisayarın kısa vadeli belleğidir. Bilgisayarınız RAM belleği datalara sabit disk, SSD yahut öbür uzun vadeli bellek depolama aygıtından çok daha süratli erişebilir. Bu nedenle RAM kapasitesi, sistem performansı için kritik ehemmiyete sahiptir.

Kaç GB RAM kâfi olur 🎮

Bilgisayarınızda ne kadar fazla RAM varsa, bilgisayarınız o kadar süratli çalışır. Bilgisayarınız eskiyse, RAM’i ve öteki donanımları yükseltmeniz gerekebilir. Her açık programı (internet tarayıcıları dahil) RAM tüketir. RAM azaldığında, bilgisayarınız sabit diskte yer açmak için ekstra efor sarf eder, bu da bilgisayarınızı yavaşlatır. RAM’in depolamadan farklı olduğunu unutmayın. PC’nizi kapatırsanız, RAM’deki bilgiler sarfiyat lakin uzun periyodik depolama alanınıza (sabit disk) kaydedilen datalar kaybolmaz.

İhtiyacınız olan RAM miktarı, kullandığınız programlar ve uygulamalar, tıpkı anda yaptığınız süreçlerin fazlalığına bağlıdır. Fakat çoklukla sabit disk alanından çok daha az RAM’e gereksinim duyulur. Biraz eskiye dönelim; Pentium işlemcilerin olduğu periyotta, 8 MB RAM’den fazlasına gereksinim duyulmuyordu. Windows 95’i, Microsoft Word’ü ve Doom üzere PC oyunlarını çalıştırmak için kafiydi. Bugün, sadece internet tarayıcısı (birkaç sekme açık durumda) 2 GB RAM’den fazlasını tüketebiliyor.

Bilgisayar satın aldığınızda RAM nedir? birinci sormanız gereken sorulardan. Çeşitli RAM kapasitesi seçenekleriniz vardır: 4 GB, 8 GB, 16 GB ve hatta profesyonel düzenleme programlarını kullanıyorsanız ve oyuncuysanız 64 GB RAM. Giriş düzey ve eski bilgisayarlar çoklukla 4GB RAM ile gelirken, üst düzey ve daha değerli bilgisayarlarda 8GB RAM yahut 16GB RAM bulunur. Elbette daha fazla RAM’e sahip profesyonel seviyede bilgisayarlar da mevcut. Pekala, gerçekte ne kadar RAM’e gereksiniminiz var?

İnternette gezinmek, ofis programlarını çalıştırmak, kolay fotoğraf ve görüntü düzenleme süreçleri için 4GB RAM pek kâfi. Birden fazla süreci birebir anda yapıyor ve düşük sistem ihtiyaçları oyunları oynuyorsanız, 8GB RAM sizin için kâfi. Son çıkan oyunları oynuyor, profesyonel görüntü düzenlemeyle uğraşıyorsanız, 16GB RAM ve fazlasına muhtaçlık duyacaksınız.

RAM düşükse ne olur 🤔

Yeterli RAM olmadığında ne olur? Bilgi süreç vazifeleri, bilgisayarınızdaki mevcut bellek ölçüsünü aştığında işletim sisteminin bir uygulama seçmesi ve onu sabit diske taşıması gerekir. Uygulamaya geri döndüğünüzde, çalışmayı sürdürmek için evvel bu bilgileri alması gerekir. Buna sayfalama yahut bellek adresleme denir ve vakit alan bir süreçtir. Süreç, gecikmelere ve performans düşüşlerine neden olur. RAM temizleme süreciyle bilgisayarınızın daha süratli ve daha âlâ çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayar hızlandırma için gereksiz art plan süreçlerini devre dışı bırakabilir, optimizasyon programlarını kullanabilirsiniz.

Ram mi işlemci mi 🆚

Rastgele Erişim Belleği ya da kısaca RAM nedir? hatırlatmak gerekirse RAM, herhangi bir bilgisayarın çok kıymetli bir bileşenidir. Sistem belleği olarak da isimlendirilebilen RAM, bilgisayarınız tarafından kullanılmakta olan tüm kısa vadeli bilgileri depolamak üzere hayati bir misyonu yerine getirir. RAM, her sistem açılışında, depoladığı bilgileri sıfırladığı için geçici bellek olarak da isimlendirilir. RAM ölçüsü ve suratı kıymetlidir zira RAM’iniz ne kadar yüksek kapasiteli ve süratli olursa, sisteminiz oyun oynama, 3 boyutlu modelleme üzere misyonlar için o kadar faal data kullanır.

RAM’de depolanan bilgiler ya faal olarak kullanılır ya da öteki kıymetli bilgilerin yerini alması için silinir. RAM’in bilgisayara bağlanma hali HDD yahut SSD üzere depolama aygıtlarından farklıdır. RAM, direkt ana karta takılır ve güçlü süreçler için inanılmaz derecede yüksek bilgi transfer hızları sağlar. RAM, bu misyonlar için kıymetli olsa da, performanstan sorumlu tek donanım değildir.

CPU, bilgisayarın beynidir. İşlemci olarak isimlendirilen CPU, bilgisayarınızda data sürece yükünü üstlenir ve başka donanımlara komutlar verir. İşlemci ne kadar güçlüyse, bilgisayarınız da o kadar güçlüdür. Bununla birlikte, RAM’iniz işlemciniz ve hatta ekran kartınız üzere tüm bileşenlerin aşikâr bir güç aralığında olması gerekir. CPU, RAM’den aldığı komutları işleyerek ve komutları çözümleyerek çalışır. CPU, bir süreci gerçekleştirdikten sonra bir sonraki komut dizisini süratle getirir. İşlemci, oyun, program ve hatta işletim sisteminizi çalıştırmak üzere karmaşık fonksiyonları gerçekleştirmek için bu döngüyü tekrarlar.

CPU ayrıyeten, muhakkak vazife için hangi dataların uzun periyodik bellekten RAM’e taşınması gerektiğini belirlemekten sorumludur. Üst seviye bir işlemci, oyun performansını artırmaya yardımcı olurken, manzaraların işlenmesinden yahut görüntülenmesinden işlemci sorumlu değildir; bu, GPU yahut ekran kartının misyonudur.

Birçok taraftan farklı olsa da bellek ve işlemci, birlikte çalışır ve bilgisayarınızdan en güzel biçimde yararlanmanız için güçleri yakın olmalıdır. 32GB RAM, belli misyonlar için inanılmaz olabilir lakin en az çekirdek sayısı ve saat suratına sahip giriş düzey işlemciyle eşleştirildiğinde bir tesir yaratmaz, tıpkı şey işlemci içinde geçerlidir. RAM ölçüsünün ve suratının işlemci suratı ve gücü için kâfi olduğundan emin olun. Bu, mümkün darboğazı ortadan kaldırır, bilgisayarınızın performansını en üst seviyeye çıkarırsınız.

Kaç çeşit RAM var ❓

RAM nedir, bilgisayarda RAM ne işe fayda? bahisleri kadar RAM çeşitleri de merak ediliyor. Öbür bilgisayar donanımı tiplerinde olduğu üzere, RAM’lerin sürat ve kapasiteleri artırılırken güç tüketimleri azaltıldı. 1990’ların sonunda, 2000’lerin başında ana RAM türleri; SRAM (Static Random Access Memory / Statik Rastgele Erişimli Bellek), DRAM (Dynamic Random Access Memory / Dinamik Rastgele Erişimli Bellek) ve SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory / Eş vakitli Dinamik Rastgele Erişimli Bellek) idi.

Günümüzde en yaygın RAM tipi, DDR SDRAM. DDR3, DDR4, DDR5… DDR (Double Veri Rate – Çift Bilgi Hızı), birebir anda birden çok belge transferine müsaade verir. DDR5 RAM, saniyede yaklaşık 6.4GB data suratına ulaşabilir. En yaygın kullanılan RAM, DDR4 bellek. DDR4 RAM, genelde 2400 MHz yahut daha yüksek süratlerde çalışır. Bellekten azamî performans elde etmek istiyorsanız, 3200 MHz – 5000 MHz üzere  daha yüksek saat suratına sahip RAM alabilirsiniz. RAM’iniz ne kadar fazla MHz’e sahipse, o kadar süratli çalışır.

Ayrıca oyun, fotoğraf düzenleme, grafik yüklü öbür süreçler sırasında grafiksel dataları işlemek için ekran kartlarında kullanılan VRAM (Video Random Access Memory / Görüntü Rastgele Erişim Belleği) vardır. VRAM, olağan bellekten daha süratlidir, genelde de grafik sürece için optimize edilen muhakkak bir bellek tipi olan GDDR (Graphics Double Veri Rate / Grafik Çift Data Hızı) biçiminde gelir. GDDR6, 16Gbps bilgi suratına ulaşabilir. Birtakım değerli ekran kartları, yüksek bant genişlikli bellek (high bandwidth memory) olarak bilinen diğer bir VRAM tipi kullanır lakin güç bulunur.

RAM nereden bakılır 🔍

RAM nedir artık biliyorsunuz. Pekala, RAM nasıl öğrenilir? Bilgisayarınız, faal olarak üzerinde çalıştığı uygulamaları ve misyonları yerine getirmek için RAM’i kullanır. Kâfi RAM’iniz olmadığında bilgisayarınız yavaşlar. Bilgisayarınızda kaç GB RAM var, öğrenmek için aşağıdaki kolay adımları takip edin. RAM MHz öğrenme Windows 10 PC’de de Mac bilgisayarda da hayli kolay.

RAM öğrenme (Windows 10) 🖥

 1. Başlat menüsünü açın ve Bilgisayar Hakkında (About your PC) yazın.
 2. Aygıt Özellikleri kısmında, yüklü RAM’in yanında toplam RAM kapasitesi gösterilir.
 3. Ctrl + Shift + Esc kısayoluyla Vazife Yöneticisi’ni açın.
 4. Performans sekmesine, akabinde Bellek’e tıklayın.
 5. Sağ alt köşede RAM MHz muharrir.

MacBook RAM öğrenme 💻

 1. Apple simgesine tıklayın.
 2. Bu Mac Hakkında’ya tıklayın.
 3. Bellek yanında MacBook RAM ölçüsü gösterilir. (RAM MHz kıymeti de müellif.)

Yeni bilgisayar satın alırken çoğumuzun birinci sorduğu soru; Kaç GB RAM’i var? oluyor. Pekala, RAM’in ne manaya geldiğini biliyor musunuz? Türkçesi Rastgele Erişim Belleği olan RAM, bilgisayarda ne işe fayda? RAM ölçüsü nasıl öğrenilir? gibi RAM hakkında sıkça sorulan soruları bu rehber yazıda yanıtladık. RAM tavsiyesi, RAM fiyatları başlı başına bir mevzu. Umarız, RAM nedir hakkında başınızda soru işareti kalmamıştır.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.