Uzay çöplerinin Dünya’ya atıldığı anlar paylaşıldı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzaya giden roketler, vazifeleri tamamlandığı vakit uydu ya da kapsüllerden ayrılıyor. Bunların birçoğu Dünya’ya geri dönerken birçoğu da ...

Uzaya giden roketler, vazifeleri tamamlandığı vakit uydu ya da kapsüllerden ayrılıyor. Bunların birçoğu Dünya’ya geri dönerken birçoğu da uzayda kalıyor. Dünyadaki çöplerin toplanması beşerler için büyük bir baht olsa da bu usul uzayda pek mümkün olmuyor. Bunun sonucunda ise ISS’teki mürettebat istasyonun çöplerini nasıl ortadan kaldırdığını gösteren kısa bir görüntü paylaştı.

Uzaydan Dünya’ya atılan çöpler kısa müddette yanıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar, Dünya’nın 250 mil üzerindeki yörüngede olan birikmiş çöpleri yok etmek için yeni bir yol arıyor. Nisan ayında mürettebata giden ISS sakini Samantha Cristoforetti, Twitter üzerinden yeni bir görüntü paylaşımı yaptı.

Bu görüntüde yörüngedeki çöplerin fırlatıldığı görülmekte. Bu durum, Dünya’daki insanların çöpleri pencereden dışarı atmasına benzetiliyor. Lakin uzaydan Dünya’ya atılan çöpler, Dünya’nın ortamına çok süratli girdiği için kısa müddette yanıyor.

İtalyan astronot yaptığı Tweet’te çöp atımı hakkında açıklama yaptı. “Temmuz ayında Space Station için yesyeni bir fonksiyonu inceledik. Kuru çöp ve köpükle dolu bu büyük çöp konteyneri, istasyondaki basınçsız bir hava kilidinden fırlatıldı. Ayrıca Dünya’nın ambiyansında zararsız bir formda uyandı”

Teksas merkezli Nanoracks’ın inşa ettiği hava kilidinin çöp konteynerler, 272 kg çöpü tutabiliyor. Nanoracks’taki Bishop Airlock program yöneticisi Cooper Read bu yılın başında bir açıklama yaptı. “Dört astronot, yılda 2500 kg çöp yahut haftada yaklaşık iki çöp kutusu üretebiliyor. Uzay yaşayan ve çalışan daha fazla insanın olduğu bir vakte girerken, bu tıpkı meskendeki herkes için olduğu üzere kritik bir fonksiyondur.” dedi.

Temmuz ayında hava kilidinin birincil kullanımının akabinde Nanoracks CEO’su Dr. Amela Wilson da açıklama yaptı. “Bu kârlı bakış, sadece konut istasyonları için atıkların ortadan kaldırılması için ileriye giden yolu göstermek kalmıyor, ayrıyeten ISS’den bir araç olarak yararlanma kapasitemizi de vurguluyor. Düşük Dünya yörüngesindeki iş yerlerinin sonraki etapları için nasıl bir ortaya getirebileceğimize dair değerli bilgiler sunan iş bilgisi test ortamı.”

Peki, siz uzay çöpü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.