18 yaşındaki hacker, Uber’in sistemlerini çökertti

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uber, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bilgisayar sistemlerine sızıldığını ve yetkilileri uyardıklarını söyledi. Şirket, Twitter ...

Uber, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bilgisayar sistemlerine sızıldığını ve yetkilileri uyardıklarını söyledi. Şirket, Twitter üzerinden “Şu anda bir siber güvenlik olayıyla karşı karşıyayız. Güvenlik üniteleriyle bağlantı halindeyiz, yeni bilgiler geldikçe burada yayınlayacağız.” açıklamasını yaptı.

Çin’in önde gelen üniversitesi hacklendi: Değerli bilgiler çalındı!

1 gün evvel eklendi

Uber’in bilgisayar sistemlerine sızıldı

New York Times’ın bildirdiğine nazaran, Uber’in güvenlik ihlali öğrenilir öğrenilmez, araştırma başlatıldı ve dahili bilgisayar sistemlerinin çevrimdışı bırakıldığı tespit edildi. Uber ofisindeki çalışanlar, şirketin dahili iletileşme sistemi aracılığıyla Uber’in data ihlaline maruz kaldığına dair bir ileti bildirimi aldıklarını söyledi. Bildiri, hacker’ın erişmeyi başardığı bir Uber çalışanının hesabından gönderildi. Sonrasında, hacker’ların irtibat için kullandığı platform olan Slack’in kullanılmaması istikametinde çalışanlara talimat verildi.

Uber’den birinci açıklama: Siber güvenlik olayı araştırılıyor

Uber, siber güvenlik olayına ait şimdi rastgele bir ayrıntı sunmadı; elbet ki birinci soruşturmanın tamamlanmasının akabinde açıklama gelecektir. Şirket, çok sayıda şoförün ferdî datalarını elinde bulunduruyor. Bu bilgiler çalındı mı yoksa güvende mi şimdi bilinmiyor.

Uber’in geçmişi pek parlak değil

Uber, son olarak 6 yıl evvel büyük bir veri ihlali yaşamıştı. Hacker’lar, ortalarında şoförlerin de bulunduğu 64 milyon bireyle kontaklı dataları ele geçirmişti. Lakin şirketin yaşadığı güvenlik ihlali 1 yıl sonra açığa çıktı. Daha da kıymetlisi, şirketin eski CEO’su Travis Kalanick idaresindeki Uber, çalınan bilgilerin ortadan kaldırılması için hacker’lara 100.000 dolar teklif ederek olayı örtbas etmeye çalıştı. Bununla da hudutlu kalmadı; Uber, Eylül 2014’te yeniden hacklendi, binlerce şoför ve otomobil hakkında bilgiler ele geçirildi. Şirket, beş ay boyunca bu olaydan hiç bahsetmedi.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.