ABD ve Google’dan yeni ortaklık: Açık kaynaklı çipler geliştirilecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bilindiği üzere günümüzde büyük şirketler yeni çiplere ve dizaynlara kolay bir biçimde erişim sağlarken, üniversiteler, araştırmacılar ve ...

Bilindiği üzere günümüzde büyük şirketler yeni çiplere ve dizaynlara kolay bir biçimde erişim sağlarken, üniversiteler, araştırmacılar ve küçük işletmeler, kısıtlamalar ve lisans fiyatları üzere mahzurlar ile karşı karşıya kalıyor. Yakın vakitte çip üretimini artırmak için 50 milyar dolarlık CHIPS yasasını yürürlüğe getiren ABD, Google ile yeni bir iş birliğine imza atıyor. 

Yenilikçi fikirlere dayanak sağlayacak

Yeni paydaşlığın, kısıtlamalar ve lisans ücretleri gibi problemleri ortadan kaldırması beklenirken, açık kaynaklı çipler üretilmesine imkan tanıyacak.

Bildirilenlere nazaran Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından yürütülecek yeni mutabakat kapsamında, nanosensörler, biyoelektronik, yapay zeka ve kuantum hesaplama için Google ile ortaklaşa yaklaşık 40 eşsiz çip tasarımı finanse edilecek. Böylelikle çipler üzere farklı uygulamalarda kullanılacak açık kaynak dizaynların, araştırmacıların yeni fikirlerinde yarar sağlaması bekleniyor.

Intel’den çip üretimine 100 milyar dolarlık yatırım

4 gün evvel eklendi

Yeni muahede hakkında açıklamalarda bulunan Google Kamu Dalı CEO’su Will Grannis, şirketin uzun müddet gelen açık kaynak liderliğine dikkat çekerek kamu ve özel kurumların iş birliği halinde olacağını ve birbirlerinin çalışmalarını yineleceğini belirtti. 

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.