Apple’dan sürpriz RISC-V hamlesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Geçtiğimiz hafta NASA’nın bilgisayar sistemlerinde ihale kazanarak büyük bir onura layık görülen RISC-V mimarisi için macera yeni başlıyor ...

Geçtiğimiz hafta NASA’nın bilgisayar sistemlerinde ihale kazanarak büyük bir onura layık görülen RISC-V mimarisi için macera yeni başlıyor. Apple’ın da RISC-V yardımcı işlemciler konusunda çalışma yaptığı gündeme geldi.

Apple ve RISC-V

Apple bugün ARM mimarisini tahminen de en âlâ kullanan firma pozisyonunda. Apple M serisi işlemcilerin performans ve verimlilik açısından rakibi yok diyebiliriz. Apple her zamanki üzere tek bir kaynağa dayanmak istemiyor.

Apple A16 Bionic tanıtıldı: İşte özellikleri

1 hf. evvel eklendi

ARM mimarisi bilindiği üzere lisanslanarak kullanılıyor. RISC-V ise açık kaynak ve isteyen her kesim bu mimariye katkı yapabiliyor. ARM kadar ana işlemcilerde misyon alabilecek kadar gelişmiş değil lakin makul çaptaki bilgisayar sistemlerinde kendisini ispat etmiş durumda.

Apple ise Apple M serisinde kullandığı yardımcı yongaları RISC-V ile geliştirmek niyetinde. Kablosuz kontaklar, imaj sürece, dokunmatik, kablolu ilişkiler, yapay zekâ üzere pek çok işlev için Apple M serisinde 30’dan fazla yonga kullanılıyor. Bunların RISC-V tabanlı olması Apple’ın da yararına olacak.

Yazılım tarafında bu mimariye geçişin büyük bir emek gerektirmediği belirtiliyor. Bu bakımdan Apple da sürat kazanmış olacak. Şimdi Apple’ın RISC-V mimarisine ne vakit geçiş yapacağı bilinmiyor fakat muhtemelen çalışmalar başlamıştı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.