Covid-19 nedeniyle başlatılan geçicici IMEI uzatma hizmeti sonlandırıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Yurt dışından alınan telefonlar Türkiye’de 120 gün boyunca kayıtsız kullanılabiliyor ve sonrasında kullanmaya devam etmek için pasaport ile ...

Yurt dışından alınan telefonlar Türkiye’de 120 gün boyunca kayıtsız kullanılabiliyor ve sonrasında kullanmaya devam etmek için pasaport ile IMEI kaydının yapılması gerekiyordu. Fakat Covid-19 devrinde ülkelerarası seyahatin zorlaşması nedeniyle 120 günlük mühlet 365 güne çıkarılmıştı. Bu uygulama sona erdi ve kayıtsız kullanım müddeti yine 120 güne düşürüldü.

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’dan ne kadar vergi alınıyor?

1 gün evvel eklendi

BTK tarafından 20 Şubat 2021’de e-Devlet üzerinden devreye alınan Kullanım Mühleti Uzatma hizmeti kullanılarak kayıtsız telefonlara ücretsiz olarak 30 gün mühlet eklemesi yapılabiliyordu. 30 günün sonunda tıpkı pasaport bilgileriyle uzatma yapılarak yurt dışından getirilen telefonlar toplam 12 ay boyunca pasaport kayıt fiyatı ödemeden kullanılabiliyordu.

E-Devlet üzerindeki süreksiz IMEI uzatma hizmeti geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. BTK Tüketici Bağlantı Merkezi Alo 120’yi aradığımızda, bu hizmetin Covid-19 seyahat kısıtlamaları nedeniyle devreye alındığı ancak kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte hizmetin sonlandırıldığı belirtildi.

Pasaport ile IMEI kayıt fiyatı 2.849 TL

Bundan bu türlü yurt dışından getirilen telefonları Türkiye’de 120 gün sonrasında kullanabilmek için pasaport ile IMEI kaydı yapmak gerekiyor. E-Devlet’teki BTK IMEI Kaydet hizmetini kullanarak 2.849 TL karşılığında telefonunuzun IMEI’sini kaydedebilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.