Facebook kişisel verileri FBI ile paylaşıyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Facebook‘un ferdî dataları izlediği ve bunları kullandığı uzun vakittir konuşuluyordu. Şimdiye kadar kişisel dataların gizliliği hakkında ...

Facebook‘un ferdî dataları izlediği ve bunları kullandığı uzun vakittir konuşuluyordu. Şimdiye kadar kişisel dataların gizliliği hakkında birçok defa soruşturulan şirket, artık ise çok daha büyük bir argüman ile karşı karşıya. Yapılan teze nazaran Facebook, kullanıcılarının özel iletilerini ve bilgilerini izliyor.

ABD seçimleri için büyük Facebook iddiası

New York Post tarafından yapılan habere nazaran Facebook, Amerikan kullanıcılarının özel bildirilerini ve datalarını izleyerek hükümet yahut otorite tersi durumları FBI ile paylaşıyor. Şirketin tıpkı formda 2020 seçimleri konusunda da FBI’a bilgi sızdırdığı sav edildi.

Uzun mühlet boyunca bazı özel mesajlar belirlenerek rastgele bir mahkeme kararı olmadan FBI ile paylaşıldığı belirtiliyor. Bu bildirilerden yola çıkan FBI’ın ise belirlenen bireyleri yerel terör operasyon birimine ilettiği söz ediliyor.

Bu özel iletileri hâli hazırda elde eden FBI’ın sonrasında ise durumu yasallaştırmak adına ABD Avukatlık Bürosundan özel görüşmeleri resmi olarak almak için mahkeme celbi talep ettiği belirtiliyor. Bu iletileri inceleyen yetkililer ise sonrasında rastgele bir suç yahut şiddet içermediği kanaatine varıyor.

Mesajlara husus olan bireylerin çoğunlukla 2020 seçiminden sonra kızgın olan ve protesto yapmaktan bahseden vatandaşlar olduğu söz ediliyor. Şahısların iletilerinde ya da geçmişlerinde suç, şiddet, katliam ya da suikast üzere ögelere rastlanmadığı belirtiliyor.

Facebook’un ana şirketi Meta’nın sözcüsü Erica Sackin ise bahis hakkında bir açıklama yaptı. Sackin yaptığı açıklamada, Facebook’un FBI ile etkileşim içerisinde olmasının “insanları ziyan görmekten korumak” için olduğunu ve bu argümanların palavra olduğunu söz etti. Başka yandan FBI ise husus hakkında net bir açıklama yapmadı.

Kimliğini gizleyen ve tüm bu savların kaynağı olan Adalet Bakanlığı çalışanları ise ise federal kolluk kuvvetlerinin politize edildiğinden ve saf Amerikalıların anayasal haklarının ihlal edilmesinden tasa duyduğu için New York Post’a konuştuğunu söz ediyorlar. Daha fazla kişinin de bu mevzu hakkında açıklama yapmaya hazır olduğu belirtiliyor.

Uzun müddettir devam eden kişisel bilgilerin korunması konusu, Facebook ve FBI ortaklığı ile farklı bir boyuta taşınmış durumda. Pekala siz Facebook’un ferdî verileri FBI ile paylaşması konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.