Mars’ta yaşam belirtileri! Organik madde bulundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
2020 yılında Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, heyecanlandırıcı çalışmalarını sürdürüyor. Mars yüzeyinin şimdiye kadarki en ...

2020 yılında Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, heyecanlandırıcı çalışmalarını sürdürüyor. Mars yüzeyinin şimdiye kadarki en detaylı fotoğrafını paylaşan NASA, artık de ilgi çeken bir muvaffakiyet elde etti. Toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşıma nazaran Mars’ta ömür olduğu kanıtlandı. İşte detaylar!

Mars kayalarında organik unsurlar ortaya çıktı!

NASA’nın 30 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği Perseverance uzay aracı geçtiğimiz yıl şubat ayından itibaren araştırmalara başladı. O vakitten itibaren araştırmalara devam eden uzay aracı yeni bulgulara ulaşmayı başardı. NASA’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göregezegendeki kayalarda organik maddeler ortaya çıktı.

Uzay ajansı, düzenlemiş olduğu bir konferansta Perseverance uzay aracının misyonunun başlıkları üzerinden bir konuşma gerçekleştirdi. Akabinde Mars’ta ömrün ispatın olabilecek organik moleküller bulunduğunu duyurdu. Kızıl Gezegen’de daha öncesinde de organik husus bulundu. Lakin bu seferki örneklerin tortu ve tuzların toplandığı bir gölden gelmesi bilim dünyasında heyecana neden oldu.

Organik yapı, Mars’ın 45 kilometre genişliğinde olan Jezero Krateri’nin bir deltasında ortaya çıktı. Deltanın ise 3,5 milyar yıl önce ve Mars ırmağı ve gölünün birleşimiyle oluştuğu düşünülüyor. Proje bilim insanı Ken Farley hususlarla ilgili açıklama yaptı. “Delta üzerinde araştırdığımız kayalar, vazifede bulduğumuz en yüksek organik unsur konsantrasyonuna sahip.”

Bununla birlikte Farley, Perverance’ın, örneklerin Dünya’ya getirilmeden ömür belirtilerini tespit edip edemeyeceği sorusuna “Başka gezegende hayat ispatı yükü çok lakin çok ağır.” şeklinde yanıt verdi. Devamında ise örneklerin Dünya’ya gelmesi gerektiğini belirtti. Ayrıyeten hayatın kesin tespiti ile ilgili potansiyel keşiflerin yapılabileceğinin altını çizdi.

Görev grubu, Perseverance’ın örneklemiş olduğu kayalardan birine ‘Wildcat Ridge’ ismini verdi. Argümanlara nazaran kaya, milyarlarca yıl evvel çamur ve ince kumun buharlaşan tuzlu su gölüne yerleşmesi sonucunda oluştu. Perseverance uzay aracı, taşın yüzeyinden örnek aldı. Örnekleri ise ‘Yaşanabilir Ortamları Organikler ve Kimyasallar için Tarama’ (SHERLOC) isimli araçla inceledi. Tahlil, organik minerallerin muhtemelen aromatikler yahut sülfatlara bağlı bir organik molekül sınıfına sahip olduğunu gösterdi.

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce organik unsurlar Mars’ta hayat olduğunu gösterir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından açıklamayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.