Apple, iPhone 14 için Xiaomi’den kopya çekmiş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Genel olarak akıllı telefon pazarı, birbiriyle daima iç içe olan ve her vakit kopyalama faaliyetlerinin olduğu bir aile olarak düşünülebilir ...

Genel olarak akıllı telefon pazarı, birbiriyle daima iç içe olan ve her vakit kopyalama faaliyetlerinin olduğu bir aile olarak düşünülebilir. Hasebiyle hem Apple hem de Samsung ve Xiaomi üzere öteki Android üreticileri birbirlerinin özelliklerini kopyalamaya pek yabancı değil. Son olarak ise Apple’ın yeni iPhone 14 serisindeki birtakım özellikleri Xiaomi’den aldığını görmekteyiz.

iPhone 14 serisinde birinci olarak Xiaomi’de gördüğümüz özellikler var

iPhone 14 Pro ve iPhone 14‘ün serisinin teknik özelliklerini karıştırdığımızda tüm telefonların çift ortam ışığı sensörü ile birlikte geldiğini fark edebilirsiniz. Bu sensörler daha yanlışsız parlaklık ayarları için aygıtın önüne ve gerisine pozisyonlandırılmış durumda. Lakin bu özellik birinci olarak Xiaomi’nin Mi 10 serisiyle hayatımıza girmişti.

iPhone 14 serisinin yalnızca Pro modellerde sunduğu bir öteki özellik ise çift frekanslı GPS. Bu özellik isminden da anlaşılacağı üzere pozisyonunuzu daha uygun algılamak için iki farklı frekans kullanıyor. Münasebetiyle Haritalar yahut öteki pozisyon temelli uygulamaları kullanırken daha gerçek pozisyonlandırma yapılması sağlanıyor. iPhone 14’e gelen bu özellik temelinde yeniden birinci olarak 2018 yılında çıkan Xiaomi Mi 8’de kullanılmıştı.

iPhone 14 Pro Max ekranı dayanıksız çıktı: Dinamik ada yerle bir!

1 gün evvel eklendi

Genel olarak baktığımızda ise bu iki özelliğin temelinde epeyce küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte gelecekte akıllı telefon piyasasında daha pek çok kopyalama faaliyetini göreceğimizin de altını çizelim. Özellikle iOS 16 ile entegre halde çalışan iPhone 14’ün Dynamic Island ismindeki delikli ekranının benzerilerini Android topluluğunda yakında görebiliriz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.