EVGA ekran kartı pazarından çekiliyor: Firma, Nvidia’yı suçladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dünyanın en büyük bilgisayar bileşen üreten şirketlerinden olan EVGA, bilhassa ekran kartı pazarında kıymetli bir isim olarak yıllarca ...

Dünyanın en büyük bilgisayar bileşen üreten şirketlerinden olan EVGA, bilhassa ekran kartı pazarında kıymetli bir isim olarak yıllarca dikkat çekti. Yıllar süren Nvidia iştiraki ve başarılı GTX/RTX ekran kartları üretmesinin akabinde firma, ekran kartı üretmeyi bırakıyor. Argümanlara nazaran EVGA’nın pazardan çekilmesinin en büyük nedeni Nvidia’nın makus bir partner olması.

Instagram hesap dondurma nasıl yapılır?

5 gün evvel eklendi

Nvidia yüzünden EVGA, ekran kartlarından ziyan ediyor

Gamers Nexus ve JayzTwoCents tarafından gelen bilgilere nazaran EVGA’nın GPU pazarından çekilmesinde Nvidia hatalı tutuluyor. EVGA, Nvidia’nın GPU çekirdekleri için firmaya kesin bir fiyat vermeden RTX 3080 üzere kartların fiyatını kamuya duyurduğunu ve böylelikle EVGA’nın ekran kartlarındaki fiyat stratejisine ziyan verdiğini sav ediyor. Ayrıyeten JayzTwoCents’e nazaran Nvidia, ekran kartları için gereken şoförleri EVGA ile paylaşmadan evvel gazetecilerle paylaşmış.

Gamers Nexus’a nazaran ise EVGA, Nvidia’nın Founders Edition kartları ile rekabet edebilmek için RTX 3080 ve RTX 3090 ekran kartlarını yüzlerce dolar ziyan ederek satmak zorunda kalmış. Argümanların akabinde The Verge’e konuşan Nvidia temsilcisi Bryan Del Rizzo; Nvidia ve EVGA’nın yıllar boyunca hoş bir iştirake sahip olduğunu ve firmanın var olan EVGA kartlarını desteklemeye devam edeceğini belirtti. EVGA, Nvidia konusu hakkında bir açıklama yapmadı fakat kendi forumunda “EVGA müşterilerine bağlıdır ve mevcut eser yelpazesinde satış ve takviye sunmaya devam edecektir. Ayrıyeten EVGA olarak uzun yıllar boyunca grafik kartlarımıza takviye ve coşku duyan topluluğumuza teşekkür ederiz” dedi.

EVGA, bilgisayar bileşenleri üretmeye devam edecek

Gamers Nexus’a konuşan firma, bilgisayar bileşenleri üretmeye devam edeceklerini ve rastgele bir çalışanını işten çıkarmayacağını belirtti. Fakat ekran kartı satışları, firmanın büyük bir gelirini oluşturduğu için firmanın küçülme ihtimali epey mümkün gözüküyor. Firma, grafik kartı pazarından çekilecek olsa da ileride AMD yahut Intel ile yeni bir mutabakat yapıp ekran kartı pazarına dönmesi mümkün olabilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.