Intel, iki ünlü markasını emekliye ayırıyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Intel, 1990’lardan bugüne kadar CPU’lar için Pentium ve Celeron markalarını kullanıyor. Fakat bugün çıkan haberlere nazaran bu durum ...

Intel, 1990’lardan bugüne kadar CPU’lar için Pentium ve Celeron markalarını kullanıyor. Fakat bugün çıkan haberlere nazaran bu durum sonlanacak üzere görünüyor. Şirket, iki ikonik CPU serileri olan Pentium ve Celeron’u sonlandıracağını doğruladı. Bunun yerine şirket, yeni bir Intel işlemci serisinin geleceğini duyurdu.

Pentium ve Celeron, 2023 yılından itibaren olmayacak

Intel, 2023 yılından itibaren ünlü Pentium ve Celeron markalarına son vereceğini açıkladı. Bunun yerine şirket, her iki çip ailesini de kapsayacak yeni bir Intel işlemci serisini tanıtacak. Ayrıyeten teknoloji devi, giriş düzeyi aralığını kolaylaştıracak bir değiştirme uygulayacağını da söylüyor.

Bu sayede Intel’in dizüstü bilgisayar kümesi, şirketin uzun vadede sunduğu eserler için daha manalı olacak. Ayrıyeten eser yelpazesini daha akıcı hale getirecek tek bir markayı kullanacak. Ek olarak Intel, yeni stratejinin tıpkı vakitte yalnızca müşteriler için bir sıralama olacağını söylüyor.

Şirketin stratejisi, Intel Core, Evo ve vPro aileleri ile ana sınırlara odaklanmış üzere duruyor. Evo etiketi yalnızca ince ve hafif dizüstü bilgisayarları kapsarken, çekirdekler konut kullanımı için işlemciler olarak yer alacak. vPro ise işletmelere yönelik olacak.

Intel’in taşınabilir kısmı lider yardımcısı Joshn Newman, bahisle ilgili bir açıklama yaptı. “Yeni Intel işlemciler markası, kullanıcıların kullanımları için hakikat işlemciyi seçmeye odaklanabilmeleri için teklifimizi kolaylaştıracak.”

Pek çok bireye nazaran bu karar şaşırtan değil. Zira hem Celeron hem de Pentium isimleri, yıllardır düşük kaliteli işlemcilerle eş manalı duruyor. Bununla birlikte giriş düzeyi dizüstü bilgisayar alan kullanıcılar, muhakkak markaları almıyorlar. Bu da fiyatlandırma ve temel fonksiyonelliğin daha değerli olduğunu vurguluyor.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Intel hakikat bir adım mı attı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.