Intel XeSS, rakibi DLSS ile karşılaştırıldı: İşte sonuçlar

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Arc Alchemist serisi ile masaüstü ekran kartı pazarına giriş yapmaya hazırlanan Intel, XeSS yapay zekâ ölçeklendirme teknolojisiyle Nvidia ...

Arc Alchemist serisi ile masaüstü ekran kartı pazarına giriş yapmaya hazırlanan Intel, XeSS yapay zekâ ölçeklendirme teknolojisiyle Nvidia DLSS’e rakip olacak. Üst seviye Arc ekran kartlarının önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunulması beklenirken, Digital Foundry tarafından DLSS ve XeSS’in karşı karşıya geldiği bir video paylaşıldı.

XeSS neler sunuyor?

Bilindiği üzere XeSS teknolojisinin en dikkat çeken özelliklerinden biri eski jenerasyon birçok ekran kartı tarafından desteklenmesi olacak. Bununla birlikte görüntüye baktığımızda Shadow of the Tomb Raider’da test edilen XeSS’in çeşitli noktalarda DLSS’den geride kaldığı görülüyor. Göze çarpan problemlerin birden fazla ise, DLSS’in birinci versiyonunda da gördüğümüz sahnedeki ince ayrıntılarda yaşanıyor.

Gerçekleştirilen testlerde 4K çözünürlüğünde XeSS, Performans, İstikrarlı, Kalite ve Ultra Kalite modlarında sırasıyla yüzde 88, yüzde 66, yüzde 47 ve yüzde 23’lük bir performans artışı sağlıyor. 2K’da ise bu bedel yüzde 52 ila yüzde 16 ortasında seyrediyor.

Oyunculara müjdeli haber: Ethereum madenciliği sona erdi!

2 gün evvel eklendi

Yakın vakitte Intel, rakip ekran kartlarında test edilen XeSS’in Arc serisi ekran kartlarına kıyasla daha verimsiz olacağını söyledi. Bu nedenle kelam konusu performans artışının AMD ve Nvidia kartlar ortasında farklılıklar göstereceğini belirtmemiz gerek.

Intel yeni ölçeklendirme teknolojisinin çıkış tarihi hakkında sessizliğini koruyor olsa da, XeSS’in Call of Duty: Çağdaş Warfare II ve Death Stranding: Director’s Cut dahil olmak üzere 20’den fazla oyuna eklenmesi bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.