LastPass’ten hacklenme sonrası ilk açıklama geldi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
LastPass, Ağustos ayında yetkisiz bir kişinin sistemlerine giriş yaptığını kabul etmişti. Şirketin yaptığı birinci açıklama, kullanıcı ...

LastPass, Ağustos ayında yetkisiz bir kişinin sistemlerine giriş yaptığını kabul etmişti. Şirketin yaptığı birinci açıklama, kullanıcı giriş (oturum açma) bilgileri dahil kıymetli bilgilerin tehlikede olmadığı istikametinde.

CEO: LastPass’in master şifrelere erişimi yok

LastPass’in siber güvenlik şirketi Mandiant ile birlikte yürüttüğü soruşturma sonucunda, makus niyetli kişinin dört gün boyunca sistemlere dahili erişimi olduğu ortaya çıktı. Parola yöneticisinin birkaç kaynak kodu ve teknik bilgilerin çalındığı, erişimin kullanıcı bilgileri ve şifreli kasalara bağlı olmayan geliştirme ortamıyla hudutlu olduğu belirtildi. CEO Toubba, LastPass’in kullanıcıların kasa şifresini çözmek için gereken ana şifrelere erişimi olmadığına da dikkat çekti.

Kullanıcı bilgileri güvende

LastPass CEO’su, kullanıcı bilgilerine yahut şifreli parola kasalarına rastgele bir erişim olduğuna dair bir ispat olmadığını söyledi. Ayrıyeten hacker’ların sistemlere berbat emelli kod yerleştirdiğine dair rastgele bir iz bulamadıklarını belirtti. Geliştiricinin uç noktasının ele geçirilmesiyle hizmetlin sistemlerine sızıldığını açıkladı. Geliştirici, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanarak başarılı bir halde kimlik doğrulamayı yaptıktan sonra hacker, geliştirici kimliğine büründü.

LastPass, 2015 yılında kullanıcıların e-posta adresleri, kimlik doğrulama sağlamaları, parola anımsatıcıları ve öbür bilgilerin ele geçirildiği bir güvenlik ihlali yaşamıştı. 30 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan LastPass, kullanıcılardan datalarını inançta tutmaları için rastgele bir şey yapmalarını istemiyor lakin şifreyi değiştirme ve iki adımlı kimlik doğrulamayı açmakta yarar var.

Instagram hesap dondurma nasıl yapılır?

5 gün evvel eklendi

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.