NASA, Mars’ın tarihteki en detaylı görüntüsünü yayınladı: 2.5 milyar piksel

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, Mars'taki Perseverance (Azim) gezgininin araştırma tarihinde gezegenin yüzeyinin en detaylı görüntüsünü çektiğini duyurdu: Fotoğrafın ...

NASA, Mars’taki Perseverance (Azim) gezgininin araştırma tarihinde gezegenin yüzeyinin en detaylı görüntüsünü çektiğini duyurdu: Fotoğrafın çözünürlüğü 2,5 milyar piksel.

Dubai 5 milyar dolara Ay’ı dünyaya getirecek

2 gün evvel eklendi

Binden fazla fotoğraftan oluşan panoramik manzara, kayaların, Mars zirvelerinin ve uçurumların görünümünün keyfini çıkarabileceğiniz Jezero Gölü krateri civarındaki eski bir ırmağın deltasının yakınında çekildi. NASA’dan alınan imajın yüksek çözünürlüklü versiyonu neredeyse 3.85 GB boyutunda ve NASA’nın web sitesinden indirebiliyor.

Mars’ta ömür aramak için ülkü bir yer

Gezicinin izleri imajın sol tarafında, kratere yuvarlandığı yerde görülebiliyor ve çabucak önünde 10 metrelik kayalar var. Milyarlarca yıldır rüzgar erozyonuna maruz kalıyorlar ve bunun sonucunda da yavaş yavaş pürüzlü biçimlerini aldıkları belirtiliyor.

Bu kayaların deltadaki en ince taneli tortul kayalardan kimileri olduğuna inanılıyor ve bu nedenle hayat aramak için düzgün bir yer. Perseverance, bölgedeki bilimsel çalışmalarının bir kesimi olarak, bu kayaların kimyasını ve mineralojisini analiz etmek için sondaj yapıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.