Ryzen 7000 APU serisinde Xilinx dönemi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
35 milyar dolar bedelle tarihinin en büyük satın alımını gerçekleştiren ve Xilinx firmasını bünyesine katan AMD bugüne kadar firmanın kendi ...

35 milyar dolar bedelle tarihinin en büyük satın alımını gerçekleştiren ve Xilinx firmasını bünyesine katan AMD bugüne kadar firmanın kendi ekosistemine çalışmasına odaklanmıştı. Artık yavaş yavaş kendi eserlerine entegrasyona başlıyor.

Ryzen 7000 APU serisinde yapay zekâ adımı

Zen 4 çekirdeği ve RDNA 3 grafik ünitesini bir ortaya getirecek olan Ryzen 7000 APU serisinde firma birinci kere Xilinx tarafından geliştirilmiş yapay zekâ hızlandırma motoruna yer verecek. Böylelikle yapay zekâ odaklı süreçlerde değerli bir avantaj sağlayacak.

AMD’nin 35 milyar dolarlık Xilinx satın alması nihayete eriyor

7 ay evvel eklendi

Firma birinci Ryzen 7000 prototiplerinin üretim basamağının tamamlandığını ve laboratuvar ortamında testlere başladıklarını belirtiyor. İşler yolunda giderse bu yeni yongalar ile ilgili son karar da verilecek. Böylelikle Intel Raptor Lake ile birlikte gelecek VPU süreç ünitelerine de rakip olacak.

Ryzen 7000 APU serisi yapay zekâ hızlandırmasının yanında LPDDR5 bellek ve PCIe 5 takviyesi sunacak. 35W-45W ortasında değişen TDP pahaları ile geniş bir yelpazeye hitap edecek. AMD’nin bu sefer Ryzen 7040 formunda bir isimlendirme yapacağı söz ediliyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.