Snapdragon 8 Gen 2, performansıyla iddialı geliyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Mobil işlemci dünyasının en büyük oyuncularından Qualcomm, Snapdragon serisiyle birlikte akıllı telefon kesiminde kıymetli bir hisse sahibi ...

Mobil işlemci dünyasının en büyük oyuncularından Qualcomm, Snapdragon serisiyle birlikte akıllı telefon kesiminde kıymetli bir hisse sahibi oldu. Şirket, amiral gemisi yeni modeli üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Kıymetli kaynakların paylaştığı bilgiler ışığında işlemcinin özellikleri şekilleniyor.

Snapdragon 8 Gen 2, 3.4 ya da 3.5GHz CPU süratiyle ultra yüksek frekanslı bir işlemci olacak

2021 yılında çıkardığı Snapdragon Gen 1 ile kıymetli bir muvaffakiyet yakalayan Qualcomm, bu muvaffakiyetini geçtiğimiz aylarda 8+ Gen 1 versiyonunu çıkararak sürdürdü. Şirket, amiral gemisi serisini yeni üyesi olan Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi için sıkı hazırlanıyor. İşlemci, 15-17 Kasım tarihleri ortasında yapılacak olan Qualcomm Snapdragon Summit etkinliğinde tanıtılacak.

Birçok sızıntı, model hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Son olarak gelen bilgiler modelin 3.4 ile 3.5GHz CPU saat aralığında bir sürate sahip ultra yüksek frekanslı bir işlemci olacağını söylüyor. Öte yandan geçtiğimiz aylarda çıkan Plus modeli 3.19 GHz’de çalışıyordu.

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcide 1 adet yüksek performans çekirdeği, 3 adet performans çekirdeği ve 4 adet verimlilik çekirdek bulunuyor. Sızdırılan bilgilere nazaran Qualcomm, yeni işlemcisinde 4 farklı işlemci çekirdeği kullanacak. Ayrıyeten yeni işlemcinin de Snapdragon 8 Gen 1’de olduğu üzere 4nm teknolojisiyle üretileceği belirtiliyor.

Snapdragon 8 Gen 2 işlemcide 1 adet ARM Cortex-X3, 2 adet ARM Cortex-A720, 2 adet ARM Cortex-A710 ve 3 adet ARM Cortex-A510 çekirdek kullanılacak. Grafik arabiriminde ise Adreno 740 kullanılacağı sızdırılan bilgiler ortasında yer alıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.