Bayraktar Kızılelma’nın ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Baykar, insansız hava araçlarından elde ettiği deneyimle insansız savaş uçakları konusunda uzmanlaşmak istiyor. Bu doğrultuda geliştirilen ...

Baykar, insansız hava araçlarından elde ettiği deneyimle insansız savaş uçakları konusunda uzmanlaşmak istiyor. Bu doğrultuda geliştirilen Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın birinci motor entegrasyon testi muvaffakiyetle tamamlandı.

İlk uçuş 2023’te

Sıradaki çalışmalarda Bayraktar Kızılelma’nın yer testleri yapılacak. Kızıelma’nın motor entegrasyon çalışmalarının 2023 yılı içerisinde tamamlanması ve 2023’te birinci uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Muharip insansız savaş uçağı olarak geliştirilen Kızılelma, büsbütün insansız halde uçuş yapacak. 0.6 mach seyir suratı ve 0.9 march azamî sürat değerlerii ile ses hızına yakın hıza ulaşacak. Kalkış yükünün 6 ton olması hedeflenen Kızılelma’nın yararlı yük kapasitesi 1.500 kg, havada kalış müddeti ise 5 saat olacak. Kızılelma’da Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği üç farklı motor seçeneği kullanılacak. Tekil olarak AI-25TLT ve AI322F motoru, veya çift AI-322F motor seçeneği bulunacak.. 

HAVELSAN, BAHA İHA’nın dizaynını güncelledi

1 gün evvel eklendi

Kızılelma, kısa pistlerden kalkış-iniş yapabilecek halde tasarlandı. Bu sayede yerli TCG Anadolu gemisinden kalkış ve iniş yapabilecek. Böylelikle Mavi Vatan’ın savunmasında, karadan uzakta uzun müddet vazife yapabilecek.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.