Dünyanın ilk uçan motosikleti ABD’de görücüye çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Japon bir start-up olan Aerwins, araba fuarında görücüye çıkardığı yüksek süratli uçan motosikleti XTurismo’yu tanıttı. Dünyanın birinci ...

Japon bir start-up olan Aerwins, araba fuarında görücüye çıkardığı yüksek süratli uçan motosikleti XTurismo’yu tanıttı. Dünyanın birinci uçan motosikleti olarak tanıtılan araç, yaklaşık olarak havada 40 dakika kalabiliyor ve birebir vakitte yüksek süratiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Euronews tarafından yayınlanan habere nazaran, dünyanın birinci uçan motosikleti Perşembe günü Detroit araba fuarında görücüye çıkartıldı. Tanıtılan XTurismo isimli uçan motosiklet, havada 40 dakika kadar kalabilir ve saatte 100 kilometreye varan suratlara ulaşabiliyor. Şimdilik test evresinde olan ve fiyatı oldukça yüksek olan araç üzerindeki Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. İlerleyen yıllarda maliyetlerin düşürülmesi ve daha uygun versiyonların piyasaya sürülmesi hedefleniyor

İlk olarak yılın başlarında ortaya çıkan uçan motosiklet artık ise hakikaten test kademesine geçmiş bulunuyor. Motor City araba fuarının eş lideri Thad Szott, deneyimlediği araç için ise, “Bu hakikaten inanılmaz bir tecrübeydi. Elbette biraz kaygınız var fakat kullanırken çok heyecanlıydım. Sözün tam manasıyla tüylerim diken diken oldu ve küçük bir çocuk üzere hissettim.” açıklamalarında bulundu.

Uber lüks elektrikli araba hizmetini genişletiyor

21 sa. evvel eklendi

Elektrikli model üzerinde çalışmalar devam ediyor

Aerwins XTurismo, 3.7 metre uzunluğunda 2.4 metre genişliğinde ve 1 buçuk metre yüksekliğine ve yaklaşık olarak 300 kilogram tartıya sahip. Gazla çalışan Kawasaki performans motoruyla çalışan iki büyük merkezi rotor kullanan araç 228 beygir seviyesinde bir itiş gücü üretiyor. Bunlara ek olarak araç üzerinde 4 adet küçük elektrikli takviye rotaları da bulunuyor. Öte yandan uçan motosikletin büsbütün elektrikli bir versiyonu üzerinde de çalışmalar sürüyor lakin bu model hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Aerwins XTurismo, uçan motosikleti ABD pazarında 770.000 dolar karşılığında 2023 yılı içinde satışa sunulacak. Şirket tıpkı vakitte 2025 yılına kadar Maliyetleri hayli düşürmek ve 50.000 dolarlık elektrikli bir model yapmayı planlıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.