Ekran kartı fanı dönmüyor [Çözüm yolları-2022]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kendimizi meskene kapatıp bilgisayar başında vakit geçirmek, bilhassa içinde bulunduğumuz yaz sıcaklarından kaçmak için en tesirli ...

Kendimizi meskene kapatıp bilgisayar başında vakit geçirmek, bilhassa içinde bulunduğumuz yaz sıcaklarından kaçmak için en tesirli metotlardan bir tanesi. Tam da bu türlü günlerden bir adedinde oyun oynarken ekran kartı fanınızın çalışmaması ise epeyce çan sıkıcı olabilir.

Ekran kartı fanını tekrar etkin hâle getirmenin yolları

Yaz sıcaklarında fanların dönmüyor oluşu hâli hazırda ısınan ekran kartlarını daha külfetli bir hâle sokabilir. Grafik kartınızın çok ısınmamasını engelleyen bu sistemin çalışmıyor oluşu görüntüleme sıkıntılarına ve hatta donanım arızalarına neden olabilir.

Ekran kartları, istenen performans seviyesinde çalışabilmek için fanların düzgün bir biçimde çalışmasına muhtaçlık duyar. Ekran kartı fanının dönmediği durumlarda ise donanımınızı kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Ekran kartı fanınızı tekrar çalıştırmak için ise aşağıdaki yollardan kimilerini deneyebilirsiniz.

Ekran kartı fanı hakikaten çevirmeye gereksinim duyuyor mu?

Diğer adımlara geçmeden evvel, ekran kartı fanlarınızın hakikaten dönmediğini bir defa daha denetim etmeniz gerekebilir. Zira genel olarak GPU fanları yük altında olmadıkça ve kart muhakkak bir sıcaklığa ulaşmadıkça dönmeye başlamazlar. Ekran kartı sıcaklığının belirli bir düzeyin altında olması durumunda GPU fanları güç israf etmemek ismine çalışmazlar.

Bunu test etmenin birkaç yolu bulunuyor. Öncelikle bilgisayarınızı yine başlatın ve GPU fanlarınızı takip edin. Sisteminiz açılışta, tüm donanımları denetim etmek için ekseriyetle kısa bir mühlet için tüm fanlarınızı tam süratte çalıştırır. Bu süreç sırasında ekran kartı fanınız dönmüyorsa sahiden bir sorun olabilir.

İkinci bir prosedür olarak ise GPU’nuzu gerilim testine sokabilirsiniz. Bunun için FurMark üzere çeşitli uygulamalar bulabilirsiniz. Program çalışırken, GPU’nuz ısınacak ve fanlarınız devreye girecektir. Şayet fanlarınız çalışmaya başlamadıysa, testi kısa mühlet içinde sonlandırın. Bu testlerin akabinde GPU fanlarınız hâlâ dönmüyorsa, sonraki adımlara geçebiliriz.

Ekran kartını ve kabloları denetim edin

Artık bilgisayarınızın içine bakmanın vakti geldi. Bilgisayarınızı kapatın, fişini çekin ve kasanızın içini açın. Birinci evvel GPU’yu PCIe yuvasından çıkarın ve yine yerleştirin. Sıkıca itin ve yerine kilitlendiğinden emin olun. Uygun boyutta ikinci bir PCIe yuvanız varsa, ekran kartınızı bu kısma de yerleştirebilirsiniz.

İkinci olarak, ekran kartınız anakartınız dışından bir güç çıkışına sahipse (modern ve yüksek performanslı ekran kartlarında çoklukla bu biçimde oluyor), güç kaynağınızdan grafik kartınıza giden tüm kabloların takılı olduğundan emin olun. Bu kabloların yanlış bağlanmadığından emin olmak için birkaç defa denetim edin.

Ekran kartının tozunu alın

Hazır kasanın içini açmışken ekran kartını temizlemeyi de unutmayalım. Büyük ölçüde toz birikmesi, GPU fanlarınızın dönmemesine neden olabilir. Bu kısımdaki tozları nazik bir formda tüy bırakmayan bir bez yardımı ile silmenizi öneriyoruz. Şayet ekran kartınız temizse bu adımı atlayabilirsiniz.

Ekran kartı şoförlerinizi güncelleyin

En son özelliklerden ve yanılgı düzeltmelerinden yararlanabilmek için GPU şoförlerinizi aktüel tutmak epeyce faydalı olacaktır. Ekran kartı şoförlerini güncelleyerek şayet varsa fanlarınızın dönmesini engelleyen yazılım problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ya da bu durumun tam zıddını yapmayı da deneyebilirsiniz. Ekran kartınızın son aldığı güncelleme ile birlikte fanların çalışmasını engelleyen bir kusur ile karşılaşmış olabilir. Bu yüzden ekran kartınızın çalıştığı son sürücüyü tekrar yüklemekte fayda var.

Ekran kartı fan eğrilerini denetim edin

Daha evvel de belirttiğimiz üzere, tipik olarak bir GPU’nun fanları belli bir sıcaklığa ulaşana kadar dönmez. Sıcaklık arttıkça, kartı serin tutmak için fanlar daha süratli dönmeya başlar. Fanların varsayılan ayardan daha erken dönmesini istiyorsanız fan eğrisini değiştirebilirsiniz.

Bir fan eğrisi çoklukla kartın sıcaklığını fan suratına karşı grafik olarak karşımıza çıkar. GPU fanınız dönmüyorsa fan eğriniz yanlış yapılandırılmış olabilir. GPU fan eğrinizi değiştirmek için farklı programlar bulabilirsiniz. MSI Afterburner bunlardan bir tanesi.

Ekran kartını diğer bir bilgisayarda deneyin

Eğer imkanınız varsa ekran kartınızı öbür bir sistem üzerinde deneyebilirsiniz. Böylelikle kusurun grafik kartından mı yoksa bilgisayarınızdaki öbür bir bileşenden mi olduğunu test edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse güç kaynağınızda yer alan bir arıza nedeniyle ekran kartına kâfi güç gitmiyor olabilir. Ekran kartınızı öteki bir sistemde denerken tüm temasların yerli yerinde olduğundan emin olmanızda yarar var.

Ekran kartını yetkili servise götürün

Tüm bu adımlar başarısız olduysa ekran kartınızın arızalı olduğunu varsayabiliriz. Şayet ekran kartınız şimdi garanti kapsamındaysa ekran kartınızı değiştirebilir ya da para iadesi alabilirsiniz. Daha eski bir grafik karta sahipseniz güvendiğiniz bir yere tamir ettirmeyi deneyebilirsiniz. Başka yandan ekran kartını değiştirmek de bir öteki seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Ekran kartı fanınız dönmüyorsa bu sorunu hafife almadan bir an evvel çözmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde daha büyük bir masraf ile karşılaşabilirsiniz. Pekala siz ekran kartı fanınızın dönmediği durumlarda ne üzere denetimler yapıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.