Google Tensor G2’nin Geekbench puanı ortaya çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Pixel ailesinde uzun yıllar Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine yer veren Google, donanım ve yazılım harmonisinde daha yüksek performans ...

Pixel ailesinde uzun yıllar Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine yer veren Google, donanım ve yazılım harmonisinde daha yüksek performans elde etmek için kendi işlemcilerini tasarlamaya başlamıştı. Bu eforun birinci örneği olan Google Tensor, birinci sefer Pixel 6 ve Pixel 6 Pro aygıtlarında kullanılmıştı. Daha sonra Pixel 6a’da da kullanılan Tensor işlemcisi, performans manasında rakiplerinin gerisinde kalsa da fiyat performans oranında oldukça beğenilmişti. Google, artık de yeni Tensor işlemcili Pixel 7 ailesini tanıtmaya hazırlanıyor.

Enerji verimliliğinde kıymetli bir adım atılıyor

Google’ın Tensor işlemcisi, özellikle güç verimliliği ve ısı üretiminde önemli manada eleştirilmişti. Geekbench’te ortaya çıkan yeni jenerasyon Tensor sayfası, işlemcinin kıymetli yeniliklerle gelebileceğini belirtiyor. Tensor G2 işlemcisinin ortaya çıktığı Geekbench puanı, Google Pixel 7 Pro’ya ilişkin. Aygıt tek çekirdek testinde 1068 puan alırken çok çekirdek testinde 3149 puan alıyor. Çok çekirdek puanında %10 artış gören işlemci, standart Snapdragon 8 Gen 1 düzeyinde bir performans sunacaktır.

2 adet Cortex-X1, 2 adet Cortex-A76 ve 4 adet Cortex-A55 çekirdekleri ile gelecek işlemci, 4nm fabrikasyon sürecinde üretilecek. İşlemci, tıpkı çekirdek dizilimine sahip olsa da 4nm fabrikasyonunda üretilmesi, güç verimliliği ve ısı sorunlarını büyük ölçüde azaltacaktır. Grafik tarafında ise Tensor G2, Mali-G710 birimini kullanacak. Evvelki nesile nazaran yaklaşık %20 oranında performans artışı ve %20 oranında güç verimliliği artışı sağlayacak grafik ünitesi, oyuncuları epey sevindirecektir. Samsung tarafından üretilmiş olan yeni Tensor işlemcisi, umarız Samsung’un 4nm fabrikasyon sürecinde üretilmiş başarılı bir eser olur.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.