iPhone 14 always on display (her zaman açık ekran) kapatma nasıl yapılır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, always on display özelliğini destekleyen 120Hz ekranla geliyor. Her vakit açık ekran manasına gelen Always on ...

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, always on display özelliğini destekleyen 120Hz ekranla geliyor. Her vakit açık ekran manasına gelen Always on Display, 14 Pro modellerinin öne çıkan özellikleri ortasında. iPhone’lara yeni gelen daima açık ekran özelliği bazı kullanıcılar tarafından sevilmedi. iPhone 14 Pro always on display kapatma nasıl yapılır merak ediyorsanız, hakikat yerdesiniz.

Senelerdir Android telefonlarda olan, Apple tarafında Watch Series 5 ve üzeri modellerde gördüğümüz always on display özelliği sonunda iPhone’larda. 6.1 inç iPhone 14 Pro ve 6.7 inç iPhone 14 Pro Max modelleri bu modu desteklerken, 6.1 inç iPhone 14 ve 6.7 inç iPhone 14 Plus, 60Hz ekrana sahip olduğundan her vakit açık ekran modunu desteklemiyor. Pekala, iPhone 14 Pro’ların dikkat alımlı birkaç özelliğinden biri olan always on display ne işe yarıyor? ve iPhone 14 Pro always on display nasıl kapatılır? yanıtlamadan evvel Always on Display nedir? açıklamak gerek.

Always on Display nedir ❓

Her vakit açık ekran veya Hep açık ekran anlamına gelen Always on display, telefonun kilitli ve masanın üzerindeyken bile tarih, saat, bildirimler üzere temel bilgileri göstermesine imkan tanıyor. Genel manada, ekranınızın tamamı açık kalmıyor, sırf kıymetli kısımları açık kalıyor. Bu özellik yararlı; zira kıymetli bilgileri görmek için telefona dokunmanıza yahut elinize almanıza gerek kalmıyor.

iPhone always on display var mı ❓

Evet, iPhone 14 Pro modellerinde always on display var. Fakat, Apple’ın iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te bulunan always on display (hep açık ekran) modu biraz farklı. Çoğunlukla kapalı olan ekran yerine, Apple’ın her vakit açık ekranı açık kalıyor lakin çok daha sönük bir formda.

iOS 16, kilit ekranına widget’lar ve komplikasyonlar ekliyor. Tüm bu widget’lar (araç takımları), telefon faal olarak kullanılmadığında bile iPhone 14’ün daima açık ekranında görünür durumda kalıyor. iPhone’un kilit ekranı, duvar kağıdınızı, renkleri ve her şeyi kıymetli ölçüde karartılmış olarak göstermeye devam ediyor. Tüm ekran nitekim her vakit açık kalıyor. Pekala, daima açık ekran iPhone pil tüketimine ne derece tesir ediyor, pil tüketimini azaltıyor mu? Apple’a nazaran, A16 Bionic çipin yardımcı işlemcileri sayesinde her vakit açık ekran en az düzeyde güç tüketiyor.

iPhone 14 Pro’nun her vakit açık ekranı renkli ve daima açık

1 hf. evvel eklendi

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’in ekranı, ekran yenileme suratlarını 120Hz’den düşük güç 1Hz moduna dinamik olarak ayarlayabiliyor. Yani, ekran saniyede bir kere yenileniyor. Apple, yenileme suratını dinamik olarak ayarlamak için 14 Pro’ların ekranında düşük sıcaklıklı polikristal (LTPO) ekran kullanıyor. Benzeri teknoloji, Apple Watch Series 5 ve daha yeni modellerde de bulunuyor.

iPhone 14 always on display moduna nasıl geçer 🧐

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max always on display özellliği varsayılan olarak açık. Telefonu kullanmadığınızda ekran kararıyorsa, daima açık ekran etkindir. iPhone 14, pil ömründen tasarruf etmek için aşağıdaki durumlarda ekranı büsbütün karartır:

 • iPhone’unuz yüz üstü duruyorsa,
 • iPhone’unuz cebinizde yahut çantanızdaysa,
 • Uyku Modu açıldığında,
 • Düşük güç modu açıldığında,
 • iPhone’unuz CarPlay’e bağlandığında,
 • iPhone’unuzu Mac’inizde kamera olarak kullandığınızda,
 • iPhone’unuzu bir mühlet kullanmadığınızda,
 • iPhone’unuzu eşleştirilmiş Apple Watch’dan uzaklaştırdığınızda

iPhone 14 Pro always on display nasıl kapatılır 📴

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağı kaydırın, Ekran ve Parlaklık’a gelin.
 3. Aşağı kaydırın ve Her Vakit Açık (Always On) seçeneğini kapatın.

iPhone 14 Pro hep açık ekran özelliği bu formda devre dışı bırakılıyor. iPhone’unuz artık yan düğmeye bastığınızda kapanacak ve siz tekrar basana yahut telefonu kaldırana kadar kapalı kalacaktır.

iPhone always on display nasıl yapılır 📵

iPhone 14 always on display açma adımları, kapatma adımları ile aynı:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Aşağı kaydırarak, Ekran ve Parlaklık’a gelin ve dokunun.
 3. Aşağı kaydırdığınızda, Her Vakit Açık (Always On) seçeneğini göreceksiniz.

Her vakit açık (Always on) modu etkin olduğunda, iPhone’unuz renkli duvar kağıdınız, widget’larınız, yeni bildirimleriniz ve tarih, saat ile birlikte kilit ekranınızı gösterir. Ekrana dokunarak iPhone’unuzu istediğiniz vakit tam parlaklığa getirebilir yahut uyandırmak için kaldır’ı kullanabilirsiniz. Always on display modunda hassas bilgiler gösterilmez.

iPhone’da always on display nedir? kısaca söylemek gerekirse, ekranı düşük güç modunda çalıştıran, ekranı saniyede sadece bir kere yenileyen, ekran parlaklığını da azaltan iPhone’lar için yeni bir ekran teknolojisidir. iPhone, uykudayken bile ekranın açık kalmasını sağlar. Yıllardır beklenen özellik, artık iPhone’larda fakat kimi kullanıcılar her vakit açık ekran modunun pil tüketimine neredeyse hiç tesir etmediğine inanmıyor ve always on display kapatmanın yolunu arıyor. Bu rehber yazıda, iPhone 14 always on display nasıl kapatılır anlattık.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.