iPhone 14 Pro Lightning portuna hız sınırı: ProRAW fotoğrafları atmak işkence!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, yeni iPhone modellerinde art kamera sensörünü 12 megapikselden 48 megapiksele çıkardı. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max kamerasında ...

Apple, yeni iPhone modellerinde art kamera sensörünü 12 megapikselden 48 megapiksele çıkardı. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max kamerasında ayrıyeten imaj sürece için Photonic engine isminde bir algoritma kullanılıyor. 14 Pro modelleriyle 48MP ProRAW fotoğraflar çekilebiliyor. Apple’a nazaran, ProRAW fotoğraflar, telefon hafızasında yaklaşık 75MB yer kaplıyor. Daha kıymetlisi, iPhone 14 Pro serisinin Lightning portu USB 2.0 süratiyle sınırlı.

Apple, iPhone 14 için Xiaomi’nin kimi özellikleri kopyalamış

18 sa. evvel eklendi

iPhone 14 Pro’lar, data transferi için USB 2.0 suratını destekliyor

Bu, ProRAW fotoğrafların bilgisayara aktarılırken epeyce uzun vakit alacağı manasına geliyor. Azamî 480Mbps transfer suratından bahsediyoruz. Evvelki modeller de bu suratı destekliyordu; Apple, kameraları geliştirirken Lightning portunun suratında hiçbir değişiklik yapmamış.

Apple: ProRAW fotoğrafları AirDrop ile aktarın

Apple, iPhone 14 Pro Max yahut 14 Pro ile çekilen ProRAW fotoğrafları Mac bilgisayar yahut Windows PC’ye aktarırken kablo yerine AirDrop’un kullanılmasını öneriyor. Ayrıyeten Mac yahut diğer bir Apple aygıtından ProRAW fotoğraflara tam çözünürlükte erişmenin tek yolu iCloud Fotoğraflar’ı kullanmak.

USB-C iPhone 15’e kaldı

2015 yılında piyasaya sürülen iPad Pro’nun Lightning konnektörü, 5 Gbps sürate kadar çıkabilen USB 3.0’ı destekliyor. Apple, iPhone 14 ailesinde bu istikamette geliştirme yapmadı lakin söylentiler iPhone 15 modellerinin Lightning yerine USB-C portu ile geleceğini gösteriyor. Bu, Thunderbolt 3 takviyesi ile 10 Gbps ve hatta 40 Gpbs’e varan süratlerde bilgi transferi demek.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.