Satürn halkaları hakkında yeni iddia!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Satürn, etkileyici halkaları ile her vakit dikkatleri üzerine toplamıştır. Gezegenin bu göz alıcı oluşumu, hoşluğu kadar büyük bir ...

Satürn, etkileyici halkaları ile her vakit dikkatleri üzerine toplamıştır. Gezegenin bu göz alıcı oluşumu, hoşluğu kadar büyük bir bilinmezi de beraberinde getiriyor. Bu halkaların birinci olarak gezegen ile birlikte yaklaşık 4 milyar yıl evvel oluştuğu düşünülüyordu. Lakin yeni bilgiler çok daha farklı bir oluşum sürecine işaret ediyor.

Satürn halkaları yok olan bir uydunun kalıntıları olabilir

Cassini uzay aracından elde edilen datalar, Satürn halkalarının gezegenden çok daha genç olabileceğini ortaya koydu. 100 milyon yıldan daha kısa bir mühlet evvel oluşabildiği öne sürülen halkalar ile ilgili yeni bir tez daha geldi. Yapılan yeni çalışma, halkaların uzun mühlet evvel yok olan bir uydudan oluştuğunu öne sürüyor.

Bu durumun birebir vakitte Satürn’ün özelliklerini de açıkladığı söz ediliyor. 27 derecelik bir eğim ile dönen Satürn’e Chrysalis isimli eski bir uydunun çarptığı öne sürülüyor. Uydunun birçoklarının Satürn tarafından absorbe edildiği belirtilirken, geri kalanının ise halkaları oluşturduğuna inanılıyor.

Bu durum, Satürn‘ün sahip olduğu eğimi de açıklayabilir. Uzun müddettir Satürn’ün Neptün’ün yerçekimi kuvvetleri nedeniyle eğik olduğu teorisi mevcut. Fakat yapılan son çalışmalar, Satürn’ün artık Neptün ile teması olmadığını ortaya koyuyor. Her iki gezegen ortasındaki rezonansın yok olması da tekrar Satürn’e çarpan uydu ile açıklanabilir.

Satürn‘ün üçüncü en büyük uydusu olan Iapetus ile misal boyutlarda olduğu belirtilen Chrysalis uydusunun varlığı, hem halkaların neden bu kadar genç olduğunu hem de gezegenin neden bu halde eğildiğini açıklayabilir.

Satürn sahip olduğu halkalar ile birlikte önümüzdeki yıllarda da konuşulmaya devam edecek üzere görünüyor. Pekala siz gezegenin etkileyici halkaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.